Ornitolooge ehmatas Audru poldri veetaseme ootamatu langus

Foto: ERR

Ornitoloogid ehmusid, kui Audru poldri veetase ootamatult langes, sest nii võivad linnupesad kuivale jäädes röövloomade saagiks langeda. Kellegi kurja kätt siiski mängus ei olnud, vaid veetase langes tagasi pärast ehitustööde valmimist.

Vändra MP ehitab keskkonnaameti tellimisel Audru poldri looduskaitsealal veereguleerimisüsteemi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veeaseme reguleerimine on seal väga tähtis, sest poldrile jääb kevadel kõrge vesi ja sinna koguneb palju läbirändel linde. Hulk linde jääb sinna ka pesitsema. Just nende kaitseks tuleb veetaset hoida, aga siiski mitte nii kõrget, kui on vaja läbirändel lindudele. Nüüd langes vesi aga väga äkki.

"Siin on vist natuke möödarääkimist olnud erinevate osapoolte vahel, mille tõttu on veetase siin langetatud ja selle tõttu on vee peal pesitsevad linnud oma pesadega sattunud ohtu," selgitas ornitoloog Mati Kose.

Tema sõnul jõudsid linnukaitsjad õigel ajal kohale ja tänu nende sekkumisele veetaset rohkem ei langetata. Vändra MP projektijuht Tarmo Hendrikson ütles, et veetase on projekteeritu tasemel.

"Kodanikud olid teatanud keskkonnainspektsioonile, et veetase on poldril oluliselt langenud. Tulime kohale, kontrollisime olukorda, veetase on praegu projekteeritu tasemel," sõnas Hendrikson.

Vee reguleerimise mõte on, et seda lindude pesitusajal poldril hoida, aga juuli alguses, kui pesitsemine on lõppenud, lasta vesi merre voolata, et maaomanikud ja -kasutajad saaksid seal toimetama hakata.

Veereguleerimissüsteemi ehitatakse, 1. etapp just lõppes. "Veetaset hoiti projekti käigus kõrgemal, kui tegelikult see projekt ette näeb. Nad ei saanud oma tööd teha seal, sest vesi pressis kaevu. Siis nad panid kaevu ette ühe kilbi, mis vett ära ei lasknud. Ühe sõnaga - vesi oli kõrgem, kui projektis ette nähtud. Kui see kilp sealt sissevoolust eest ära tõsteti, et vesi normaalsele tasemele lasta, mis on ette nähtud projektis, siis loomulikult liigvesi voolas ära," kirjeldas keskkonnaameti veereguleerimissüsteemi projektijuht Jaanus Tuusti.

Ornitoloogide hirm oli, et osa linnupesi võis jääda poolkuivale ja röövloomad pesi rüüstata. Tuusti ütles, et ehitustöid tehti nõuetekohaselt ja midagi hullu juhtunud ei ole.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: