Loodusteadlane: maailm on praegu puhtam, aga selliseks see ei jää

"Ringvaate" otsestuudios oli külas zooloog Lennart Lennuk, kes rääkis, kuidas koroonakriis on mõjunud keskkonnale. Ta tõdes, et kuigi praegu on heitkogused vähenenud ja maailm puhtam, siis selliseks olukord ei jää ning kliimamuutusi see energiatarbimise vähenemine tagasi ei keera.

Lennuk sõnas, et 2008. ja 2009. aasta majanduskriisi ajal vähenesid heitgaaside kogused samamoodi tohutult, kuna toodeti vähem. "Aga pärast ikkagi mindi täie raksuga uuesti tootmisse ja need gaasid hakkasid taas uuesti suurtes kogustes õhku paiskuma." Ta lisas, et praegu on tänavatel palju vähem näiteks vingugaasi.

"Aga globaalses pildis vaadates me ikkagi kahjuks ei jää sellesse puhtasse maailma. Kui majandus hakkab tagasi tulema ja riigid peavad uued strateegiad võtma, siis tõenäoliselt minnakse siin ikkagi seda rada, et kasutatakse ka fossiilseid kütuseid."

Samas tõdes Lennuk, et praeguses olukorras võiksid kõik riigid mõelda oma plaanid välja, et liikuda puhtama energiakasutuse poole. "Fossiilsetest kütustest sõltuvuses olemine ei ole pikas perspektiivis väga mõistlik. Ei inimese, looduse ega majanduse seisukohalt."

Ta ütles, et selline väike muutus paraku ka kliimamuutusi ei mõjuta ning neid tagasi ei keera. "Praegu on Hiina puhul öeldud, et umbes üks protsent energiatarbimisest väheneb. See on väga väike protsent. Aga kui mõelda, et Hiina on nii suur maa, siis see üks protsent nende puhul on väga suur energiamaht," tõdes ta ja lisas, et Eesti kulutab sama hulga energiat ära mitme aasta jooksul.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: