Riskikapitalistid soovitavad mõelda koroonaviiruse tõttu loodusliku valikule

Sequoia Capital tegi äsja avalduse, milles võrdsustab koroonaviirust Musta Luigega
Sequoia Capital tegi äsja avalduse, milles võrdsustab koroonaviirust Musta Luigega Autor/allikas: Yuting Liu/Unsplash

Investeerimispank Sequoia Capital soovitab seada ettevõtjatel koroonaviiruse tõttu kahtluse alla kõik senised oletused arengust, rahavoogudest, töötajate arvust ja juurde küsitava raha saadavusest. Ellu ei jää mitte kõige tugevamad, vaid kohanemisvõimelisemad, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Mitu sajandit tagasi teati, et kõik luiged on valged. Kes ei teadnud või ei uskunud, neile otsiti paar luike ja asi oli selge. Šoti filosoof David Hume küsis, mitut valget luike on inimesel vaja näha enne seda, kui ta on veendunud, et luiged ongi valged? Sadat? Tuhandet? Lõpuks peaks saabuma piir, millest alates loetakse tõendid piisavaks. Nõnda võrdsustus luik valge värviga.

Teeme otsuseid lähtudes maailmapildist. See omakorda rajaneb tõesteks peetud ja püsivatel teadmistel. Lisaks valgetele luikedele peeti tükk aega tõeseks, et traadi vahendusel ei saa rääkida, arvuteid pole koju vaja ning keegi ei taha kanda kaasas raadiosaatjat televiisori ja plaadimängijaga, isegi kui see mahuks taskusse. Veelgi, keda huvitaks teiste inimeste piltide vaatamine? Lõpuks tegime need võimatused teoks ning kes kiiremini, kes aeglasemalt pidi oma maailmapilti kohendama.

Maailma muutmise inimkesksuses oleme natukene üllatunud, kui midagi uut lisab ellu maamuna ise. Iseenesest pole see uudis. Ometi eelistame rohkem enda saavutusi, sest loodusest tulevad paistavad hädaldavate ja ohkivatena, mis ei paku kellelegi rõõmu, nagu näiteks koroonaviirus.

Inimeste hulgas leidub vähe neid, kes nägid uut riski ette. Palju rohkem on neid, kes panustavad inimese loodule. Enamasti panustatakse rahaga. Kas siis uut ostes või ostes uut tegeva ettevõtte väärtpabereid. Looduse pakutavate jamade puhul ühmatakse käega ja osutatakse kuhugi kaugusesse, kus peaks viibima mõni valmislahendustega teadlane, arst või insener.

Ometi leidub selliseidki inimesi, kes ei investeeri majandustegevuse ja sotsiaalse arengu edusammudesse vaid ootavad musta luike. Viidatud David Hume ei küsinud tegelikult, kui palju on millegi tõestamiseks vaja tõendeid. Ta pigem osutas tõendite nõrkusele, sest sa võid leida pea igale nähtusele seda kinnitavaid tõendeid, kuigi peaksid otsima tõendeid, mis lükkavad midagi ümber.

Must luik on sama mõtteharjutuse jätk, mille valas populaarsesse vormi börsianalüütik Nassim Nicholas Taleb samanimelises raamatus. Raamatu sõnum rajaneb 17. sajandi lõpul Austraalia rannikule sattunud meremeestel, kelledel oli vaja näha vaid ühte mustasulelist luike, et põrmustada miljonid tõendid luikede aksiomaatiliselt valgest sulestikust.

Taleb on oma sõnade järgi üks taolistest investoritest, kes panustab uuele musta luige sündmusele. Ta on nõus kaotust kannatama ajal, kui ülejäänute enamus loeb kokku börsi kasvust jagatavat raha. Kasv on suhteliselt aeglane, käib närve söövalt üles ja alla ning pihku jääv tulemus võib olla kasin. Edu lammutava ootamatu sündmuse põhjustatud langus on seevastu enamasti hiigelsuur. Siis on oma kasumit kogumas Taleb.

Tehnoloogiasektoris olulise haardega juba 50 aastat tegutsev investeerimispank Sequoia Capital tegi äsja avalduse, milles võrdsustab koroonaviirust musta luigega. Firma ei kuulu argade aga rumalate sekka. Nad on investeerinud julgelt mitmetesse oma ajal inetut pardipoja meenutavatesse tundmatutesse ja testimata äriloogikaga ettevõtetesse nagu Apple, Oracle, Cisco, Youtube, Google, WhatsApp, Dropbox, AirBnB jne. Julguse ja ettenägelikkuse tõendeid leidub piisavalt.

Nüüd näeb sama oraakel aga ohumärke ja soovitab nende portfelli kuuluvatel ettevõtjatel seada kahtluse alla kõik senised oletused arengust, rahavoogudest, töötajate arvust, müügist ja juurde küsitava raha saadavusest. Ontlik on valmistuda halvimaks, hoiatab märgukiri ja osutab aastatega saadud õppetunnile, et keegi pole pidanud kahetsema kiiret ja kõhklematut tegevuse kohandamist olukorra muutumisele. Ühtlasi meenutatakse Darwini kirjeldatud loodusliku valiku põhimõtet, et ellu ei jää kõige tugevam, vaid kõige kohanemisvõimelisem.

Kommentaari mõte pole börsialane, vaid püüab äratada mõtlema, kas sinu töö või õppimise korraldus suudab kohaneda uue olukorraga. Õigemini, kas kohaneda suudad sina. Näiteks pestes käsi tavapärasemast rohkem ja mõeldes, et sa ei hoia nakkust ära, aga saad hoida end võimalikult kaua tervena.

Väikese, kuid olulise sammu eesmärk on aeglustada haiguse levikut, et vältida haiglate ja tervishoiusüsteemi ülekoormamist, sest siis saavad haiglad abi pakkuda. Must luik ei ole looduses sündiv koroonaviirus, vaid inimeste loodud tervishoiusüsteemi kollaps.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: