Plastelektroonika töötab hästi ka ülisuures kuumuses

Foto: Purdue Ülikool/John Underwood

Elektroonikaseadmeid on tänapäeval kõik kohad täis, kuid liiga kuumades ja liiga külmades kohtades kipuvad nad ometi tõrkuma. Nüüd aga on Ameerika teadlased loonud materjali, millest valmistatud elektroonikakomponendid töötavad ka 220-kraadise kuuma käes.

Uus elektrit juhtiv plastmaterjal on kahe orgaanilise aine segu. Üks neist aineist on pooljuhist polümeer, teine aga üsna tavaline elektriisolaatorist polümeer. Pooljuhtaine juhib voolu, isolaatoraine suudab aga kuumale hästi vastu pidada.

Et segumaterjal laitmatult toimiks, tuli Aristide Gumyusengel ja ta kolleegidel Purdue Ülikoolist teha palju katseid, et leida üles just need õiged ained ja kindlaks teha nende ainete kõige õigem suhe, mille korral kumbki neist teise üle liialt domineerima ei pääseks.

Tulemuseks tuli kahe polümeerse aine omavahel läbipõiminud võrgustik, mis ka vägagi kõrge temperatuuri juures säilitab algse kuju ja juhib ühtlaselt elektrit. Kõige tähelepanuväärsem ei olegi uue materjali juurest mitte see, et ta suure kuuma käes elektrit juhib, vaid et ta juhtimisomadused kuuma käes ei muutu.

Kuuma kannatav elektroonika tuleks mõistagi kasuks kõrbe-ekspeditsioonidel, aga ka igapäevasemas elus, näiteks autos või lennukis, kus mootor läheb nii kuumaks, et selle vahetusse lähedusse ei saa tavaelektroonilisi andureid panna. Eriti tähtis olekski mootori töö täpsem lähijälgimine just lennukis, kus andureid võib olla sadu tuhandeid.

Uurimistöö tulemused on kirjas ajakirjas Science.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: