Higgsi boson lagunes põhjakvarkideks

Higgsi boson, see tähtis osake, millega seonduv Higgsi väli annab teistele elementaarosakestele massi, avastati nüüd juba kuus aastat tagasi, kuid alles eile andsid füüsikud teada, et on näinud, kuidas Higgsi boson laguneb kaheks põhjakvargiks.

Seda, et Higgsi boson üleüldse laguneb, on märgatud varemgi, näiteks võib ta laguneda kaheks footoniks või kaheks W- või Z-bosoniks, kuid nüüdne avastus annab kinnitust, et ka põhjakvargid, mis on tuntud ka bottom-kvarkide või lihtsalt b-kvarkidena, saavad massi Higgsi väljalt. Seeläbi sai aga uut kinnitust ka kogu elementaarosakeste standardmudel.

Avastus tehti sealsamas Genfi lähedal Suures Tuumaosakeste Põrgutis CERNis, kus Higgsi boson ise avastati. Higgsi bosoni põhjakvarkideks lagunemist tõestada ei olnud lihtne, sest neis prootonite omavahelistes kokkupõrgetes, milles Higgsi bosoneid tekib, võib põhjakvarke tekkida ka mitmel muul viisil kui selle tekkinud Higgsi bosoni lagunemisel.

Selleks, et kindel olla, pidid teadlased keerukaid matemaatilisi võtteid kasutades läbi analüüsima hiigelsuuri andmehulki, mida põrguti üha toodab. Nüüd aga on Higgsi bosoni põhjakvarkideks lagunemist suure usaldusväärsusega kinnitanud koguni kaks CERNis tegutsevat teadlasrühma, kellest üks töötas katseseadmega ATLAS ja teine katseseadmega CMS.

Teadlased koguvad ja uurivad andmeid edasi ja püüavad leida veel osakesi, milleks Higgsi boson võib laguneda ning loodavad seejuures leida ka midagi, mis võiks olla standardmudeliga natuke vastuolus. Siis saab täpsemini edasi mõelda, milline võiks olla järgmine, veel parem elementaarosakeste teooria.

Praegustest tulemustest kirjutavad mõlemad uurimisrühmad aga võrguvaramus arXiv.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: