X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiigeltuum on kummalise kujuga

Foto: A. Zschau/GSI

Millise kujuga on aatomituum? Tuum kujutab endast prootonite ja neutronite kobarat ning tundub üsna loogiline, et vähegi suurem tuum kobardub ikka enam-vähem ümmarguseks kokku. Nii oleme harjunud tuumi nägema vähemalt joonistuste peal – prootonid ja neutronid ilusasti eri värvi pallikesed, ümaras kobaras koos.

Oma kavalate katsevõtetega on teadlased kindlaks teinud, et ümara kobara kujutluspilt ongi enamasti päris õige, aga päris suuri tuumi on olnud üsna raske uurida, sest need kipuvad liiga kiiresti ära lagunema. Nüüd aga on rühm teadlasi eesotsas Sebastian Raederiga Saksamaalt Darmstadtist raskete ioonide uuringute Helmholtzi keskusest suutnud enneolematult põhjalikult uurida nobeeliumi aatomituuma.

Nobeeliumi tuumas on 102 prootonit ja veel rohkem neutroneid. Raeder ja ta kaaslased sihtisid neid aatomeid mitut eri sagedust laserikiirtega ja mõõtsid, kui paljudest aatomitest selle peale elektrone välja lendas. Neist andmetest saidki nad teha järeldusi tuuma kuju ja suuruse kohta.

Selgus, nagu nad ajakirjas Physical Review Letters kirjutavad, et erinevalt väiksematest tuumadest, mis kipuvad olema kerajad, on nobeeliumi tuum kujult piklik või munajas.

Nobeeliumi tuuma kuju on tore teada, sest selle põhjal võib senisest informeeritumalt mõlgutada mõtteid, millised võiksid olla need nn stabiilsusesaare elemendid, mis on kõigist seniavastatutest ja -loodutest raskemad, aga mis teooria järgi peaks erandina olema hoopis püsivamad kui neist natuke kergemad elemendid.

Foto: A. Zschau/GSI

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: