TTÜ teadlaste muundur aitab päikesepaneelist energia välja ka pilvise ilmaga
Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste artiklis kirjeldatakse esimeste korda uudset alalispingemuundurit, mis suudab päikesepaneelist kätte saada energiat ka kehvades päikesevalgusoludes.
Muundur on eelkõige mõeldud kasutamiseks kodumajapidamistele ja väiketootjatele päikeseenergiaallikates.
Tulemuslikkuselt ületab see kõiki seni kasutatud lahendusi just osaliselt varjutatud päikesepaneelide korral, selgitas TTÜ jõuelektroonika uurimisrühma juht, juhtivteadur Dmitri Vinnikov.
"Meie välja töötatud muundur suudab päikesepaneelist kätte saada energiat ka ekstreemselt kehvades valgusoludes, kus tavalised muundurid töö lõpetavad," ütles Vinnikov.
Resonantslülitus töötab ilma lisakomponentideta, kasutades ära hübriidtrafo induktiivsust ja alalduskondensaatorite mahtuvust. Tänu resonantsile saavutati ka pehmelülitus kõigi lülitite jaoks, mis võimaldas tõsta alalispingemuunduri kasuteguri üle 97%.
Püsisisendvool, mis on oluline faktor päikesepaneeli maksimumvõimsuspunkti tõhusaks otsimiseks, saavutati spetsiaalselt selleks projekteeritud ning üksteisega magnetiliselt seotud drosselite ehk induktiivpoolide abil.
Mikromuundurit saab tema suure kasuteguri tõttu rakendada päikeseenergia tootmiseks ka liginullenergiahoonetes.
Esimest korda esitleti uudset varjutustolerantsiga isoleeritud PV mikroinverterite ideed teadusajakirjas IEEE Transactions on Power Electronics avaldatud artiklis.
Toimetaja: Marju Himma