Akadeemikute valimised 2021: kes on Dmitri Vinnikov?
Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks tehnika ja arvutiteaduste valdkonnas esitati sel aastal Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Dmitri Vinnikov.
Mida peate oma senise elu või karjääri kõige nauditavamateks hetkedeks ning kui palju võivad ühtida need põhjustega, mille pärast teid akadeemikukandidaadiks esitati?
Viimased 20 aastat olen aktiivselt tegelenud erinevate võimsustasemete ning rakendustega tööstuspõhiste jõuelektrooniliste süsteemide arendamisega – alustades ülikompaktsetest alla kilovatistest mikromuunduritest kodumajapidamiste päikese- energiasüsteemidele ja lõpetades suurte mitmete sadade kilovattide võimsusega muunduritega raudteele ning tööstusesse.
Kõige põnevamad ning inspireerivamad hetked ongi siis kui näed, kuidas pikalt laboris arendatud tehnoloogia saab reaalseks tooteks ning hakkab ühiskonda teenima ja tehnilist arengut vedama.
Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas tervikuna?
Energiapööre ja jätkusuutlik elektroenergeetika on eriti kuumad teemad mitte ainult Eestis vaid kogu maailmas. Jõuelektroonika ning efektiivne energia muundamine on võtmeks rohepöördele energeetikas ja ühiskonna jätkusuutlikule arengule. Viimastel aastatel kasvab jõuelektroonika sektor meeletu kiirusega ka tänu rohepöördest juhitud tööstus- ja transpordisektori arengule kogu maailmas.
Jõuelektroonikasüsteemide uued arendused peavad võimaldama luua tulevasi nutikaid linnasid, elektri tarkvõrke koos paindliku energiaedastusega ning energiapositiivseid hooneid. Samuti on jõuelektroonikalahendustel tähtis roll kliimaneutraalse transpordi, energianutika tööstuse ja vabal energiaturul tegutsevate taastuvenergiasüsteemide arengus.
Millisena näete te akadeemikute rolli 21. sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid olema nad argielus?
Tehnikavaldkonnas võiks akadeemik olla tehnoloogilist arengut suunav visionäär, kes tunneb vastutust ja oskab hinnata selle laiemat mõju. Samal ajal peab akadeemik olema teaduse saadikuks, kes läbi parimate teadmiste kaasamise aitab ühiskonnal teha kaalutletud, jätkusuutlikke ja kaugeleulatuva mõjuga otsuseid.
Kahtlemata on akadeemik ka kõrghariduse eestkõneleja riigis, et riigile olulistes valdkondades oleks tagatud teadlaskonna järjepidevus ja kõrge kvaliteet.
Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks?
Kindlasti tähendab see suurt tunnustust minu senisele tööle ja suuremat vastutust ühiskonna ees. Loodan senisest enam panustada nii Eesti riigi kui ka Eesti Teaduste Akadeemia arengusse, tuues kaasa uusi teadmisi ja kogemusi energia- ja rohepöördega seotud olulistes valdkondades nagu energiatõhusus, elektertransport, energiasõltumatus ja energiaturvalisus.
Samuti saan tänu tugevale rahvusvahelisele võrgustikule suurendada Eesti tippteaduse nähtavust ja teaduspoliitilist haaret mujal maailmas.