Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna Reaalkool

Miks peaks Tallinna Reaalkoolist saama aasta kool?

1. Tallinna Reaalkooli teeb ainulaadseks Reaali Vaim. Kooli vilistlase Henn Saari arvates on sel kolm komponenti: keskmisest kõrgemale ulatuv õpetajate legendaarsusaste, tavalisest süvemale ulatuv ühistunne ja ainulaadnesümbolkommete palett. Ühistunnet loob see, et igaüks teab, mis on Pudi rida ja kuidas selles liikuda; mida tähendab meie deviis "Üks kõikide, kõik ühe eest!"; missugust tähendust omab meie jaoks Vabadussõjas langenud õppursõdurite ja õpetajate mälestusele pühendatud monument Reaali Poiss; mida kannab endas Reaali võitlushüüd "Pum-tšiga-pum!" jpm. Selline kombestik seob Reaalis õppinud põlvkondi. Reaali vilistlased on uhked, et on selle kooli lõpetanud. "Lennule järgneb lend ellu, kuid Reaali Vaim iial ei kao!"(Reaali hümn)

2. On asjakohane esitada Reaalkool aasta kooliks just 2018. aastal, sest meie kool mängis olulist rolli saja aasta eest, kui sündis Eesti Vabariik. Me väärtustame oma ajalugu ja pärandit. Reaalkooli hoones peeti Ajutise Valitsuse esimene koosolek, Reaalkooli poisid läksid Vabadussõtta ja aitasid kindlustada iseseisvuse. Neid sündmusi oleme väärikalt meeles pidanud. Käesoleva õppeaasta sügisel pidasime Reaali Poisi 90. aastapäevale pühendatud ajalookonverentsi, kus osalesid (sh ettekannetega) ka teiste Tallinna koolide õpilased ja õpetajad.

Veebruaris tähistasime vabariigi aastapäeva Vabadussõjast osa võtnud ja seni tegutsevate koolide ühisaktusega, millel osales ka president Kersti Kaljulaid. Lisaks rändasime ajas 100 aastat tagasi ning kogesime sajanditagust koolipäeva vastavate ainetundide, õppesisu, koolitoidu, riietuse ning meelelahutusega -õpilastele käis tervetest eluviisidest kõnelemas ka vilistlane Georg Lurich olümpial osalenud Jüri-Mikk Udami kehastuses (vil!128).

Muide, Lurichi mälestust hoiame aus ka iga-aastase jõukatsumisega Reaali Ramm. 25. veebruaril meenutati saja aasta möödumist Ajutise Valitsuse esimesest koosolekust, mis peeti Reaalkooli direktori kabinetis. Sellest ettevõtmisest said lisaks õpilastele ja õpetajatele osa lapsevanemad ning vilistlased, samuti tänase valitsuse liikmed (sh peaminister) ja linnarahvas. Eesti Vabariigi 100. aastapäevaväärikas tähistamine on Reaali kogukonnale olnud oluline ülesanne.

3. Reaalkooli õpilastele on omane kõrge omaalgatusvõime, nad on eestvedajateks paljude kooliürituste korraldamisel. Õppeaasta üheks mõnusamaks ettevõtmiseks on kujunenud õpilaste algatusel ellu kutsutud ja läbi viidud kevadsuvine heategevuslaat, mis sellel õppeaastal toetab ajalooliste bioloogia õppevahendite kogu korrastamist.

Ka uue Estonia kontsertklaveri jõudmisel kooliaulasse selle aasta veebruaris on oluline panus õpilaste korraldatud heategevuslaadal. Igal aastal annavad abituriendid oma väärtusliku panuse järgmise gümnaasiumilennu reaalikateks kasvamisel, korraldades hea vaimuga rebaste nädala, mis kulmineerub flashmob"iga linnaruumis. Juba traditsiooniks on saanud õpilaste korraldatav omaloomingut väärtustav Vabalava, kuhu meelitatakse lisaks õpilastele esinema ka näiteks füüsikaõpetajad.

4. Käesolev aasta on ühtlasi Euroopa Kultuuripärandi aasta. Reaalkoolis on eesti kultuur, keel ja meel au sees. Juba 1982. aastast peavad Reaalkooli lõpuklassi õpilased oma lõpukella rahvariietes. See päev kulmineerub abiturientide ja õpetajate ühise olemisega Eesti Vabaõhumuuseumis, kus tantsitakse ja mängitakse ühiselt vanu rahvamänge ning veendutakse, et noored on ellu astumiseks valmis. Traditsioonilised rahvatantsud, sh teiste rahvaste tantsud on lahutamatuks osaks meie paljudest kooliüritustest: märgipeost, saja päeva ballist jm. Kombeks on osa võtta ka rahvusvahelisest tantsupäevast. Muide, rahvatantsu saateks on mänginud nii lõõtsa kui torupillikooli programmeerimisõpetaja!

5. Eeltoodu toetab, täiendab ja rikastab Reaalkooli õppekava keset: pühendumist reaal-ja loodusteadustele. Just nende õppeainetega tegelevad paljud meie õpilased erilise kire ja meeskonnavaimuga, valmistudes ühiselt üleriigilisteks aineolümpiaadideks ja neid võites, treenides rahvusvahelisteks olümpiaadideks ja esindades nendel Eestit. Pea kolmandik Eestit rahvusvahelistel aineolümpiaadidel esindavatest õpilastest on reaalikad!

Igal sügisel korraldavad meie õpetajad ja õpilased üheskoos Euroopa Teadlaste Ööl linnarahvale huvipakkuvaid töötube; koolipere nooremad liikmed panevad oma leiutamisoskuse proovile ohhoo-päeval.

Oleme haridusuuenduse vedajad: 3. klassi õpilased õpivad tundma programmeerimise põhialuseid ja mikroarvutit Micro:bit. Et käia ühte sammu meie õpilaste ootuste ja nõudlikkusega, on meie õpetajad oma valdkonna tippspetsialistid ja eestvedajad. Juba kahel korral on Reaalkoolis toimunud rahvusvaheline reaal-ja loodusteadusliku hariduse konverents. Meie õpilasi ja õpetajaid seob ühine armastus ja lugupidamine looduse ja loodusseaduste ning teadusliku maailmapildi vastu.

Reaalkoolile omane Reaali Vaim ja ühtsustunne; meie õpilaste silmapaistev algatusvõime; ajaloo ja kultuuripärandi kõrge väärtustamine koolipereigapäevases tegevuses ning pühendumine reaal-ja loodusteadustele –need kinnitavad, et just Reaalkool on aasta kool 2018!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: