Lesothost leiti maailma suuruselt viies teemant

Teemant.
Teemant. Autor/allikas: Gem Diamonds

Aafrika lõunaosas Lesotho riigis asuva Letšengi kaevanduse kaevurid tõi päevavalgele 910-karaadise teemandi. Hinnanguliselt ulatub vääriskivi turuväärtus 40 miljoni dollarini.

Tegu on D-värvi IIa-tüüpi teemandiga. See tähendab, et selles puuduvad nähtavad defektid. Muu hulgas pole moonutanud selle struktuuri rõhk jakristallvõres asendunud osa süsiniku aatomitest lämmastikuga. Teemant on seetõttu värvitu ja ultraviolettvalguses peaaegu täielikult läbipaistmatu. Sedavõrd puhtad vääriskivid moodustavad kõigist maailmas leiduvatest teemantidest vaid 1–2 protsenti.

Umbes kahe golfipalli suuruse teemandi mass küündib 182 grammini. Kui defekte ei avastata ka selle lähemal uurimisel, ulatub selle väärtus väljaande Bloomberg Quint hinnangul 40 miljoni dollarini. Samast kaevandusest on leitud suuri teemante varemgi. Näiteks 2006. aastal esitleti 603-karaadist vääriskivi.

Üleüldse leidub maailmas vastleitud teemandist veel neli suuremat seda tüüpi vääriskivi. Neist kõige suurem – 3106-karaadine Cullinani teemant – lõigati kaheks tükiks ja neist said Briti kroonijuveelid. Teised vääriskivid on mõneti väiksemad, vastavalt 1109-, 995-, ja 969-karaadised.

Loe täpsemalt siit, kuidas teemandid tekivad.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: