Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TTÜ teadlased: Merivälja "UFO-tükk" on selgelt inimtekkeline

{{1506669120000 | amCalendar}}

Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadlased tutvustasid reedel Tallinnas Meriväljalt leitud ja paljusid ufohuvilisi erutava sulami analüüsitulemusi.

Metallitükki analüüsinud Siim Pajusaare sõnul on see selgelt tehislikku päritolu. Tõenäoliselt on tegu ferrokroomiga, mis koosneb 68 protsendi ulatuses kroomist, 23 protsendi ulatuses rauast. Seitse protsenti sulamist moodustab nikkel ja ülejäänud kaks protsenti teised erinevad lisandid.

1980. aastatel kasutati analüüsi tegemiseks spektraalanalüüsi meetodit. Proovi kuumutati ja eraldunud kiirgus jäädvustati fotoplaadile. Kuigi Pajusaare sõnul sobib see proovis leiduvate elementide määramiseks väga hästi, võib nende täpse sisalduse määramisel ulatuda mõõteviga kuni 50 protsendini. Värske analüüs põhines suuremat täpsust võimaldaval röntgenfluorestsentsmeetodil.

TTÜ geoloogia instituudi teadur Rutt Hints lisas, et sulamit kasutatakse terase tootmisel selle korrosiooni ja kulumiskindluse tõstmiseks.

Isiklikult peab ta usutavaks akadeemik Anto Raukase hüpoteesi. Meriväljale maeti Bekkeri laevatehase jäägid või tooraine, mis nägid juhuslikult kaevu kaevamisel taas ilmavalgust.

Müstilisust võis lisada kihtjalt paiknev Eestis võrdlemisi tavaline sulfiidne mineraal – püriit, mille purustamine nõudis kaevu rajamisel ilmselt võrdlemisi suurt jõudu. Mineraalil on lihvides metalne läige.

Hints tõi välja, et Eestis kulla leidmisest teatavad inimesed pöörduvad geoloogide poole tavaliselt just püriiditükkidega. Hapnikuga reageerides võib laguneda mineraal väävelhappeks, rauaoksiididideks ja kipsiks.

Teadur nentis aga samas, et neil puudub täielik kindlus selles suhtes, kas tegu on tõepoolest algse väljakaevamistelt välja tulnud metallitükiga.

Meriväljalt leitud metallisulami üks tükk on talletatud geoloogia instituudi kogudes. Avaliku huvi tekkides tegid instituudi teadlased uued analüüsid, mis määrasid kindlaks sulami koostise.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa, Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: