Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Matemaatika teeb hulgakaupa kulgemise ohutumaks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kuidas kulgevad inimesed suure rahvahulgana? Selle kohta on nüüd olemas matemaatiline mudel. See on hea, sest loodetavasti aitab see suuremate rahvakogunemiste korraldajatel ära hoida rahvaummikuid, milles hullematel juhtudel võivad inimesed vigagi saada.

Federico Toschi Hollandist Eindhoveni tehnikaülikoolist ja ta kolleegid seadsid ülikoolihoone koridori üles kaamerad, mis salvestasid, kuidas inimesed koridoris liikusid. Kaval tarkvara registreeris inimeste liikumistee videopildilt peanuppe jälgides. Salvestusi tehti aasta otsa, registreeriti 72 000 liikumisteed.

Selline uuring on senitehtutest parem, sest seni on inimeste kulgemist rahvahulkades modelleeritud matemaatiliselt nii, nagu oleks tegu lihtsalt mingi osakeste vooga. Kuid inimene pole lihtsalt osake. Tema eelmainitud peanupu sees võib sündida näiteks mõte muuta kavandatud trajektoori või lausa ümber pöörata ja tuldud teed tagasi minna.

Toschi ja kolleegid said nüüd vaatlusandmetest teada, kui sageli ja mis puhkudel võib inimestel seesugune ootamatu suunamuutus ette tulla. Ehk teaduslikumalt väljendudes, nad said ülevaate inimliikumise stohhastilisusest, mis rahvahulga tihenedes kipub muide ka mittelineaarselt kasvama.

Et nähtuse kohta on nüüd olemas vaatlustel ja matemaatikal põhinev mudel, siis on rohkem lootust seda nähtust mõistuslikult hõlmata. Mudelist saab teha järeldusi, milliste võtetega rahvahulkade kulgu suunata ja loodetavasti saavad rahvakogunemised peagi veelgi turvalisemaks.

Toschi ja kaasautorid kirjutavad oma mudelist ajakirjas Physical Review E.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: