Iidsel Marsil laiusid järved ({{commentsTotal}})

Iidsel Marsil laiusid järved
Iidsel Marsil laiusid järved Autor/allikas: NASA/JPL-Caltech/ESA
Gale´i kraatris leidus minevikus vett, kinnitasid Curiosity andmeid analüüsinud NASA teadlased.

Minevikus laius Marsil Gale´i kraatris hiiglaslik järv, kinnitasid eilsel pressikonverentsil NASA teadlased.

2012. aasta augustis Marsile jõudnud Curiosity on planeedil liikunud ligi 8 kilomeetrit ja võtnud mitu korda pinnaseproove. Kulguri ülesandeks on leida punase planeedi kivimitest tõendeid kunagisest elukõlbulikkusest ja minevikus voolanud veest. Möödunud aastal leidis Curiositymärke mageveest, kus võisid elutseda mikroobid.

Septembris asus kulgur uurima Mount Sharpi mäe jalami geoloogiat. Uurimisroboti tegutsemist jälgivatel teadlasi huvitab see, millal täpselt leidus Marsil vedelat vett. Samuti ei osatud seni planeedi orbiidilt tehtud fotode põhjal selgitada, kuidas tekkis kraatri keskel kõrguv mägi.

Sügise alguses võetud kivimiproovide analüüs pakub mõlemale küsimusele vastuse. Curiosity uurimismeeskonna juht John Grotzingeri sõnul viitab Gale´i kraatri pinnase koostis sellele, et ligikaudu 3,5 miljardit aastat tagasi laius seal madal järv. Jõed kandsid sinna liiva ja muid setteid ja tekitasid samasuguse delta, nagu võib näha maiste veekogude puhul.

Veekogu kuivas mitu korda ja täitus uuesti veega, jättes maha setted. Hiljem kujundas tuul settinud kivimitest praeguse 5,5 kilomeetri kõrguse mäe.

Sarnast protsessi kahtlustasid teadlased varemgi ja see on peapõhjus, miks kraater valiti Curiosity maandumispaigaks. Paljud pisiasjad pole kosmosest uuritavad ja kindluse annab kohapeal tehtud analüüs.

Praegu on kogu punase planeedi vesi peidus selle jäistes polaarmütsides. Grotzingeri sõnul on tõenäoline, et Marsi atmosfäär pidi minevikus olema palju soojem ja sisaldama suurel hulgal veeauru. Kui Gale´i kraatris oli järv, pidi Marsil samal ajal olema veel teisigi suuremaid veekogusid ja toimuma veeringlus pinna ja atmosfääri vahel.

Toimetaja: Piret PappelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: