Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mis päästaks Venezia?

Mis päästaks Venezia?
Mis päästaks Venezia? Autor/allikas: Creative Commons
Uppuva linna päästaks vee juurdepumpamine.

Kui uppuvat laeva aitab päästa vee väljapumpamine, siis uppuva linna puhul võib abi olla vee juurdepumpamisest linna all olevatesse settekihtidesse, näitas värske uuring.

Aadria mere looderannikul asuv maailma üks omapärasemaid linnu vajub ning seda lõunast ümbritsev meri tõuseb koos maailmamerega. Mõningate hinnangute kohaselt võib linn olla selle sajandi lõpuks merre kadunud.

Selline olukord on suures osas tingitud linna ajaloolise osa paiknemisest Venezia laguuni madalatel saartel, kuid UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva linna vajumises on oma osa ka inimtegevusel.

Probleemi suurendas põhjavee pumpamine veevärki eelmise sajandi keskpaigas. Maakoore ülemise kihi kivimite ja setete poorides olev põhjavesi tekitab rõhu, mis aitab vältida maapinna vajumist. Kui poorides rõhk langeb või kaob neist vesi täielikult, võib toimuda pinnaseterade kokkusurumine, mille tulemusel poorid kaovad. Setete tihenemine viib maapinna vajumiseni.

Kuigi see efekt oli küllaltki tagasihoidlik (vähem kui 15 sentimeetrit), tekitas see niigi vee piiril oleva Venezia jaoks arvestatava probleemi. Juba mõnda aega on kasutuses linna laguunist tuleva tõusuvee eest kaitsev lüüsiväravate süsteem.

Osa teadlasi näeb probleemi lahendusena eelmisel sajandil välja pumbatud põhjavee Venezia alla teistpidi tagasi pumpamist. Kuigi vee tagasipumpamine ei korva kogu tekitatud kahju, aitaks see peatada linna vajumise ning linna isegi natukene kõrgemale tõsta.

Selle meetodi abil peatati pool sajandit tagasi Californias asuva Long Beachi vajumine. Juba toona kaaluti võimalust kasutada sama meetodit ka Venezia probleemide lahendamiseks, kuid takistuseks said puudulikud teadmised linna all olevate settekihtide kohta.

Ajakirjas Water Resources Research avaldatud värskes uuringus leidsid Itaalia teadlased, et põhjavee juurdepumpamine võiks Venezia puhul osutuda edukaks. Autorid tuginesid varasemates seismilistes uuringutes kogutud andmetele, mis võimaldas neil luua Venezia alla jäävatest setetest kolmemõõtmelise mudeli.

Nad simuleerisid 12 linna ringina ümbritseva sisestuspuuraugu mõju. Tulemused näitasid, et nende kaudu linna alla kümme aastat pidevalt merevett lisades (kokku peaaegu 150 miljonit kuupmeetrit) tõuseks Venezia merepinna suhtes 25-30 sentimeetrit. See vähendaks oluliselt vajadust kasutada praegu linna üleujutuste eest kaitsvaid lüüsiväravaid.

Uuring näitas ka, et sisestuspuuraukude pumpamiskiirust varieerides on võimalik saavutada linna täiesti ühtlane kerkimine, mis aitaks vältida ajalooliste hoonete ja arhitektuurimälestiste kahjustamist. Kogu protsessi hoolikalt juhtides ei ületaks maapinna kerkimise erinevus saja meetri raadiuses teadlaste sõnul üht millimeetrit.

Toimetaja: Jaak-Kristian Sutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: