Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kilogrammile otsitakse uut definitsiooni

Üks Pariisis hoitav metallsilinder kaalub täpselt üks kilogramm, sest selle järgi defineeritaksegi kilogrammi. Viimasel ajal on ilmnenud, et kilogrammi etalon kaotab kaalu ega ole seetõttu enam usaldusväärne.

Üks Pariisis hoitav metallsilinder kaalub täpselt üks kilogramm, sest selle järgi defineeritaksegi kilogrammi. Viimasel ajal on ilmnenud, et kilogrammi etalon kaotab kaalu ega ole seetõttu enam usaldusväärne.

Etalon on valmistatud plaatina ja iriidiumi sulamist ning hoitakse teda maa-aluses seifis. Kilogrammi etaloniks on ta juba 19. sajandist.

Probleemne etalon on oma massist kaotanud ilmselt umbes 50 miljardikku. See ei ole suur arv ning praktiliste ülesannete lahendamise juures ei omagi tähtsust, kuid etalonile pole selline muutlikkus sobilik. Massi vähenemine tehti kindlaks etaloni võrdlemisel selle koopiatega. Etaloni massi muutumist ei osata veel selgitada.

Iga kord, kui etaloni võrreldakse mõne tema koopiaga, selgub, et nende mass pole sama. Häda on aga selles, et pole teada, kumma keha mass on muutunud ning kui suures ulatuses, sest tõenäoliselt on mass muutunud mõlemal.

Kilogramm on viimane füüsikaline suurus, mille etaloniks on füüsiline objekt. Näiteks meeter omas samuti etaloni, kuid nüüd on see asendatud fundamentaalsetel füüsikalistel suurustel põhinevaga. Meeter on vahemik, mille valgus vaakumis teatud kindla ajavahemiku jooksul läbib. Sarnast definitsiooni on vaja ka kilogrammile.

Briti teadlased üritavad defineerida kilogrammi Plancki konstandi abil, mille väärtus ei muutu ajas. Kui definitsioonis kokku lepitakse, saab kilogrammi etaloni saata muuseumisse.

Plancki konstandi võimalikult täpse ja fikseeritud väärtuse leidmine on hetkel Briti teadlaste eesmärk. Selle saavutamine annaks võimaluse kvantmehaanika universaalse konstandi kasutamiseks kilogrammi defineerimisel. Plancki konstant seob elektromagnetkiirguse energia tema sagedusega. Konstant on nimetatud saksa füüsiku ja kvantmehaanika rajaja Max Plancki järgi.

Senise uurimistöö tulemused avaldasid Briti rahvusliku füüsikalaboratooriumi teadlased ajakirjas Metrologia. Määratud Plancki konstandi väärtus erines senisest täpsemast ameeriklaste tehtud määrangust 308 miljardiku võrra. Kui edasiste uuringute käigus õnnestub seda vahet vähendada, siis on võimalik konstandi väärtuses kokku leppida ning selle abil ka kilogramm defineerida.

Toimetaja: Siim Sepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: