Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marsi metaan võib välja pahiseda kivi seest

Foto: Goddardi kosmoselennu keskus/NASA

Kui olete lootnud, et võib-olla ikkagi on Marsil mingisugustki elu, siis Prantsuse teadlaste hiljutine uurimistöö võib seda lootust kahjuks omajagu kustutada.

 

Olivier Mousis Marseille' observatooriumist ja ta kolleegid väidavad, et Marsil avastatud salapärased metaangaasi pahvakud võivad pärineda pinnases paiknevatest poorsetest kivimitest. Seni on ühe võimalusena oletatud, et metaan võib pärit olla pisikestest elusolenditest, sest Maal tekib metaani enamasti just elusolendite elutegevuse tulemusel. Kuna metaan atmosfääris pikalt ei püsi, siis võib arvata, et kuskilt tuleb seda pidevalt juurde.

Nüüd aga püstitavad Mousis ja kaasautorid eelretsenseerimata võrguajakirjas arXiv hüpoteesi, et Marsil aastal 2003 avastatud metaan on ikkagi väga vanal ajal tekkinud, kuid olnud võib-olla koguni miljardeid aastaid kivipoorides peidus, kust siis aeg-ajalt väikestes kogustes ka atmosfääri pahvatab.

Metaanihoidlana toimimises kahtlustavad Mousis ja kolleegid käsnja ehitusega mineraale tseoliite. Maal on tseoliidid vulkaanilist päritolu. Nad võivad tekkida näiteks vulkaanituha kokkupuutel veega. Et ka Marsil arvatakse kunagi rohkesti vett olnuvat ja vulkaane samuti, siis on üsna mõistlik arvata, et seal võiks leiduda ka tseoliite. Ehkki avastatud neid veel pole. Ja kuna ka mikroobe pole avastatud, siis selles mõttes on ju mõlemad metaaniseletuse võimalused veel avatud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: