Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uutele keemilistele elementidele pakutakse nimesid

Foto: Lawrence'i riiklik laboratoorium

Keemilisi elemente leidub looduses natukene üle 90, aga see ei sega teadlastel loomast laboris niisugusi elemente, mida looduses pole. Kuid kui element on loodud, siis tuleb sellele leida ka hea nimi.

 

Nüüd ongi rahvusvaheline Puhta ja Rakenduskeemia Liit pakkunud välja nimed kolmele tehislikule elemendile, mille avastamist seesama liit ise mullu ka tunnustas. Nimed on esialgsed ja soovituslikud ning rahvusvaheline liit ootab üldsuselt arvamusi ja kommentaare.

Praeguse seisuga soovitakse element aatomnumbriga 115 nimetada moskooviumiks tähisega Mc, mitte küll Moskva linna, vaid seda ümbritseva Moskva oblasti auks, kus asub asutus, milles element loodi – Dubna tuumauuringute ühisinstituut.

Elemendile 117 pakutakse nimeks tennessiintähisega Ts Tennessee osariigis asuva Oak Ridge\i riikliku laboratooriumi, Vanderbildti ülikooli ja Tennessee ülikooli auks, mille vahelises koostöös see element loodi.

Elemendile 118 pakutakse nimeks oganessoon tähisega Og tunnustamaks armeenia päritolu vene tuumafüüsikut Juri Oganesjani, kes on üks tehniliste elementide alaste uuringute teerajajaid.

Kui tõsiseid vastuväiteid ei tule, siis kiidab Puhta ja Rakenduskeemia Liit uute elementide nimetused ja tähised heaks arvatavasti juba sel aastal.

Uute elementidega saab lõpetatud elementide perioodilisustabeli seitsmes rida. Nende loomine ja uurimine on andnud väidetavalt uut tuge ka niinimetatud stabiilsussaare ideele, mis käidi välja 1960. aastatel ja mille järgi mõned rasked aatomid püsivad paremini koos kui mõned neist pisut kergemad aatomid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: