Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Miljardi valgusaastane galaktikamüür võib olla suurim asi

Foto: Springel et al./Max Plancki Astronoomia Instituut

Universum on üks hiigelsuur galaktikate kärgpere. Suured tähekogumid ehk galaktikad on kogunenud veelgi suurematesse omavahelistesse kogumitesse – parvedesse ja superparvedesse, mis omakorda moodustavad kolmemõõtmelise võrgustiku.

Galaktikate võrgustik on märksa ebakorrapärasema ehitusega kui näiteks kalavõrk, aga kosmoloogisilm püüab seal leida ikka mingeid struktuuriüksuseid. Nüüd teatab Kanaari saarte astrofüüsika instituudi teadlane Heidi Lietzen koos oma lähemate kolleegidega, et nende silm on tabanud tohutu suure galaktikate kogumi, mis tundub moodustavat justkui ühe kehandi.

Et nad leidsid selle struktuuri taevavaatlusprogrammi BOSS andmetest, siis pakuvad nad sellele nimeks Suur Bossi müür, eeskujuks varem Sloani taevavaatlusprogrammis avastatud Suur Sloani müür, mille nime valikul tundub omakorda eeskujuks olnud olevat Suur Hiina müür.

Suures Bossi müüris on 830 galaktikat, aga võibolla veelgi rohkem, kui arvestada, et väiksemaid ja tuhmimaid galaktikaid ei olegi nii kaugele hästi näha. Struktuur on meist umbes viie kuni kuue miljardi valgusaasta kaugusel ja on ise umbes miljardi valgusaasta pikkune.

Lietzen ja kolleegid kirjutavad sellest eelretsenseerimata võrgukeskkonda ArXiv laetud töös ja peatselt loodetavasti ka eelretsenseeritud ajakirjas Astronomy & Astrophysics.

Nad väidavad, et tegu on kõige suurema kosmilise struktuuriga, mida kunagi nähtud. Eks ta olegi suurem kui eelnimetatud Suur Sloani müür ja ka suurem, kui tunamullu avastatud kosmiline galaktikakogum Laniakea, mille sees ka meie Linnutee galaktikaga oleme.

Teisest küljest universumi hiigelsuurest galaktikavõrgustikust üksikute veidi vähem suurte struktuurielementide väljalugemine on ka kergelt suvaline, võibolla isegi natuke nagu tindiplekist tähenduslike kujundite väljalugemine. Ei ole ka mingit alust arvata, et Suure Bossi müüri koosseisu arvatud galaktikad moodustavad ka sisuliselt ühtse üheskoos liikuva süsteemi ega ole lihtsalt juhuslikult üksteisega kokku sattunud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: