Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: IT-sektori Midase haare laieneb

Kuningas Midas.
Kuningas Midas. Autor/allikas: Walter Crane/Wikimedia Commons

Müüdi järgi suutis Kreeka kuningas Midas muuta suvalise asja puudutuse abil kullaks. Esiotsa võib tunduda taoline omadus imelisena ja kadestusväärsena, kuna pähe tulevad argised tahtmised.

Inimesed on aplad ja ahned ning üllatavalt paljud rikkad on muutnud kuldseks isegi kanalisatsioonisüsteemi kodupoolse lehtrist otsiku. Midas avastas õnnetu üllatusena, et tema võime on tegelikkuses needus. Temalt oli võetud võimalus elada normaalset elu. Elu kuldsete asjade keskel tähendas, et ka tema tütar muutus kuldkujuks.

Infotehnoloogia ajastu Midaseks võib pidada Microsofti. Firma suutis muuta kullaks asju, mida ei õnnestunud teistel tegijatel teha. Ajalugu on tunnistajaks, et firma kasutas pahatihti kuldseks puudutuseks ebaõiglust ja vägivalda. Need on lood, mida dokumenteeris USA valitsus kuus aastat kestnud kohtuloos. Kuid nagu targemad ütlevad, ei paista edukad tagasivaates enam halbadena.

Samas pole meie ajastu Midase lugu veel lõppenud. Kuigi, kõike ei tasu võtta täht-tähelt, sest tegemist Vana-Kreeka müüdiga, väljamõeldud looga. Ent see aitab raamida tähelepanekuid ning provotseerib mõtlema paralleele otsides erinevatele stsenaariumitele.

Vanemad inimesed mäletavad veel mobiiltelefonide valmistajat nimega Nokia. See oli omasuguste seas maailma suurim. Nokia valmistas nii raudvara kui ka jooksutas selles talle kuuluvat tarkvara. Nokia oli rikas, millega ajas muuseas lõunapoolsed naabrid kadedaks.

Microsoft oli Nokiast suurem ja valitses personaalarvutite turgu, hoides raudse operatsioonisüsteemi-haardega enda juures 95 protsenti arvutikasutajatest. Microsoft oli nii rikas, et tema suhtes ei söandatud isegi kadedust tunda, rääkimata selle järgitegemisest. Firmat oli palju moekam vihata. Kuna arvutiga tehti maailmas revolutsiooni, tundus telefoniga rääkimine kõnniteed meenutavalt konservatiivse triviaalsusena, milles puudus peale kasutajate paljususe õige sära. Telefonidega tehti head äri, kuid arvutitega tehti vaimustavat äri.

Sestap hakkas osa arvutite sisust ja võimetest liikuma telefonidesse, mitte vastupidi. Microsoft vaatas seda pusimist üsna rahulikult hetkeni, kuni nad olid õige hetke maha maganud. Sama oli juhtunud varemgi. Õunalogoga firma tegi enne graafilise tarbijaliidese, tekstitöötluses valitses Word Perfect, tabelarvutusi koondas Lotus 123, internetti pääses surfama Netscape'i lehitsejaga, mängude maailmas teati nimesid Nintendo ja Sony, aga mitte Micrososfti jne.

Firmal oli aja tagasivõitmiseks äraproovitud taktikad, arendades oma tarkvara, püüdes seda jõuliselt levitada ja kasutades raha konkurentsi ülesostmiseks või mahasurumiseks.

Avastades telefonide muutumise kõnest andmevahetuse seadmeteks, prooviti kasutada vanu trikke. Nii sündis Windowsi mobiilne versioon. Esialgu peeti endale mobiilsideturul ruumi tegemiseks lahinguid Nokia ja teistega. Lõpuks Nokia libastumist nähes, kasutati raha endise rivaali karma ülesotsmiseks, aga see lõppes Nokia kivistumise ning lõpuks mahakandmisega.

Nokiaga juhtunut võibki pidada Midase efektiks. Kivistunud Nokiast ei olnud kasu Windowsi mobiilse platvormi levikule. Lõppenud aasta viimases kvartalis müüdi 4,5 miljonit uut Microsofti tarkvaraga Lumia telefoni. Seda on poole vähem võrreldes eelmise aastaga. Samal ajal müüdi 48 miljonit Apple'i telefoni ja 205 miljonit Androidi platvormiga telefoni. Mobiilsete seadmete turul on Microsofti osaks 1,1 protsenti.

Optimistid ja pessimistid tõlgendaksid selle arvu sisu erinevalt, kuid objektiivselt on tegemist väikese arvuga. Eriti arvestades, et Microsoft koos Nokiaga on müünud kokku 110 miljonit telefoni, kui samal ajal iOS ja Androdi põhiseid telefone on müüdud 4,5 miljardit.

Õhus on märke, et Windowsi tee telefonide maailmas on jõudmas lõppu. Sellest saab monumentaalne mälestus, kuigi mitte kullast. Vastne peadirektor on seadnud uueks eesmärgiks olla teistest ees pilveteenuste pakkumisel. Selles sfääris ei ole olulised klientide raud-, ega tarkvaralised platvormid. Olulised on kasutajad ise oma andmetega. See tähendab, et nüüd võib Midas sindki puudutada.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: