Kristjan Port: robotite pealetungi hakul on parem olla vanamoodne ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Küberpunk.
Küberpunk. Autor/allikas: Jamiecat */Creative Commons

Mäletan koolitööd, milles õpetaja palus kirjeldada tulevikuriiki, ja see, et mitu klassikaaslast kirjutasid Jaapanist, tundus täiesti normaalne.

Nad kirjutasid sellest, kuidas Jaapanis on kõik ultramoodne ja elektrooniline. Uksed avanevad nupust, mitte lingist, telefonidega saab saata pilte ja tänavatel vuravad ülimugavad autokesed. Ühesõnaga, oli tegemist imede maa etaloniga, mis oli siis ja jääb alati tulevikuliseks, nagu igavesti eest põgenev horisont.

Koolipäevad on jäänud aastate taha ja Jaapan on vahepeal kaotanud osa oma imepärasest helendusest. Seal oli tõsiseid majanduskriise, seal tehakse palju enesetappe, riigi iibega on kurb seis, jaapanlased ei puhka, vaid töötavad ja õpivad pööraselt, nad söövad vaalaskalu ja delfiine ning lõpuks saime teada, kui kehvasti olid asjad tuumaenergia turvalisusega.

Jaapanist on süvenemas kuvand kui vastuolude maast. Kontrastide pildile lisab ainestikku BBC artikkel tehnoloogiaimeks peetud hõljukrongi loonud riigist, kus valgusfoore asendavad inimestest semaforid, tehnoloogiamaailma tipus toimetavad ettevõtted kasutavad faksiaparaate ja poodides müüakse lintmakke.

Artiklist sünnib midagi koloreeritud mustvalge pildi sarnast, üheaegselt kõrgtehnoloogilisest ja arusaamatutel asjaoludel vanamoodsust viljelevast düsfunktsionaalse elukorraldusega küberpunk maailmast. Maailmast, milles hiilgava tehnoloogilise teostusega ultramodernsusest tuikava kaadervärgi külge on juveliirse teostusega needitud keskküttekatla rõhuandur ning spiraali keeratud sinine ja punane traat jooksevad kassettmagnetofonisse kirjaga Sony Walkman.

Interneti taristu ja kiiruse poolest planeedi parimate hulka kuuluvas riigis, mis võttis maailmas esimesena ulatuslikult kasutusele kauba eest tasumisel kontaktivaba makseviisi, kasutatakse tekstipõhist e-kirja tehnoloogiat, mille postkasti suurus on nii väike, et sa pead pidevalt vanu kirju eest ära kustutama. Olgu veel täpsustatud, et telefoniga kassas kaupade eest tasumise võimalust peaaegu keegi ei kasuta.

Ühtlasi ei kasutata Skype'i ega ka pilveraali teenuseid nagu Dropbox. Kirjad saadetakse postiga, sest sõnumi juures on oluline isikliku käega kirjutatud allkiri. Hea seegi, et kasutatakse ülikiireid kuul-ronge.

Kõike seda on raske uskuda, kui tõendid poleks usaldusväärsed. Peas pakitsevad küsimused nõuavad kiirkorras kognitiivset dissonantsi demineerivaid vastuseid. Need on järgmised. Jaapani ettevõtted on infotehnoloogia kasutuselevõtus ülejäänud maailmast umbes kümme aastat aeglasemad.

Selle põhjuseks on omakorda väikeettevõtete paljusus. Jaapanis tegutsevast 4,2 miljonist firmast 99,7 protsenti klassifitseeruvad väikesteks ja keskmise suurusega ettevõteteks. Jaapani töökulutuuri ei tüüri rahvusvahelised suurkorporatsioonid, vaid mamma ja papa töökojad, kus töötavad konservatiivsed inimhinged, kellele meeldib traditsiooniline hierarhia.

Hüpakem Jaapani töökultuuri mõistmiseks sushikoka ehk itamae maailma. Olles õppinud meistri juures viis aastat, saab algaja kokk õiguse esimest korda iseseisvaks tööks. Selleks on riisi keetmine. Kui itamae on aastateks venida võiva riisi keetmise harjutamise tulemustega rahul, edutatakse õppur nn „lõikelaua lähedal olija“ staatusesse. Järgneb aastaid ingveri ja kalatükkide lõikumist, kuni jõuab kätte aeg olla täieõiguslik „lõikelaua ees seisja“, mida tõlkes itamae tähendabki. Aega võib kuluda 10 kuni 20 aastat.

Allegooriline tehnoloogiakokk võib küll valmistada maailma piiriteadusest koosnevat imetoodet, aga teeb seda sissejuurdunud meetoditega. Rahutumalt uusi nutiseadmeid kasutaval õpipoisil on parem vaikselt oma redelipulka lihvida, kuni lubatakse teha samm kõrgemale. Majandusega seotud raskuste olukorras suureneb konservatiivsus endisest. Kui sinu töökohta ähvardab robot, on parem olla vanamoeline, sest seda robotid ei oska. Jaapanis on töötus vaid 3,4 protsenti.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: