Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlaste Öö jõudis esimest korda Räpinasse

Tänane Teadlaste Öö programm jõudis esmakordselt ka Põlvamaale Räpinasse, kui seal avati kogu maakonnas ainulaadne teadusklass. Kuigi teadusringiga alustatakse alles oktoobris, on juba täna 20 last järjekorras ootmas. Teadusklassi tegijatel on ka plaan minna oma ringiga maakonda rändama.

Teaduses on asi lihtne - et saada küsimusele vastus, tuleb see katse teel välja selgitada. Sellise hoiaku on võtnud kolme lapse ema ja Tartu ülikooli keemia doktorant Ketriin Paabo, kelle eestvedamisel saigi väike Räpina endale teadus- ja katseklassi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Enda 10-aastane laps on mul hästi teadushuviline ja siis kogu aeg peab vastama küsimustele, et miks ja kuidas ja näita ja tee. Ja siis tekkis juba aasta aega tagasi idee, et kui ma oma last juba õpetan, siis võin samahästi ka teisi lapsi õpetada," rääkis Paabo.

See idee on eriti meeltmööda 7-aastasele Richardile, kel on enda sõnul juba praegu teadusega väga head suhted. "See tähendab seda, et minust võib tulevikus väga suur teadlane saada," ütles ta.

Räpina ühisgümnaasiumi 1. klassi õpilasel Richard Clark Toomemägil on kõik selge - ilma teaduseta poleks meil kaameraid ega telekaid ega üldse midagi, oleks vaid need asjad, mida tavainimene suudab välja mõelda ning kindlasti pole teadlased nagu tavainimesed, sest teadlased teavad lihtsalt palju rohkem. Sellepärast ongi nüüd kodukohas teadusklass vesi tema veskile.

"Minu arust oli väga hea mõte see siia teha ja ma kindlasti hakkan siin käima," kinnitas ta.

Mõistagi on tal pilt ees ka sellest, milline saab olema tema panus teadusesse.

"Mina teeksin väga hea meelega lendavad autod ja sellised autod leiutaksin ka, mis suudavad vee all sõita allveelaevana," ütles poiss.

Räpina teadus- ja katseklass on erilne kogu Põlvamaal ning selleks, et teisedki sellest osa saaks, plaanib Paabo sellega ka mööda maakonda rändama minna.

"Me oleme nagu abistav jõud, seda mida koolis õpetatakse, aitame muuta söödavaks ja samas võtame enda hingeasjaks lastele seletada lahti protsessid, mis toimuvad näiteks nende enda kõhus, sest emana pean ma iga päev vastama küsimusele, miks ei tohi süüa kommi. Siis on aeg see ära seletada, miks sa ei tohi süüa kommi," rääkis Paabo.

Räpina teadus- ja katseklassi teadusvahendite soetamiseks vajalikud 3000 eurot saadi kohalikke põllumehi ühendavalt meiereilt E-Piim, kes toetab sel aastal üle-Eesti lastele suunatud projekte 30 000 euro väärtuses.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: