Marsilt leiti "hõljuv lusikas" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Hõljuv lusikas" Marsi pinnal on siiski ilmselt silmapete ja tegu on tuule ja päikese vormitud kivimiga. Autor/allikas: NASA

Oluline on siinkohal lisada sõnale lusikas jutumärgid, sest õigupoolest märgati lusikakujulist hõljuvat objekti, mis aga kõige tõenäoliselt on lihtsalt lusikakujuliselt vormunud kivim.

USA kosmoseagentuuri NASA Marsi kulgur Curiosity tehtud fotodel märkasid astronoomiahuvilised Nnmannedspaceflight.com foorumikülastajad "hõljuvat lusikat". Pildi tegi Curiosity 30. augustil, kirjutab Discovery News.

Teadlaste sõnul vormivad taolisi pinnavorme Marsi suhteliselt pehmetest kivimitest välja tuul ja päike. Tegu on aga teadlaste sõnul pareidooliaga ehk nähtusega, kus inimese aju püüab väheste mustrikomponentide abil anda tundmatule objektile tähenduse või samastada sellele mõne tuttava objekti kuju.

Marss on pareidooliajuhtumite poolest tuntud. Näiteks väga palju äratundmisrõõmu valmistas 1976. aasta juulis Marsi pinnalt avastatud "marslase nägu". Kosmoselaeva Viking pardalt tehtud ülesvõttel olnud nägu osutus siiski hiljem lihtsalt petlikuks varjudemänguks, mida tõukas tagant elav kujutlusvõime.

Praegune õhus "hõljuv lusikas" on aga andnud põhjust parodeerida samal pildil leiduvaid teisi esemeid, muu hulgas ka teist "hõljuvat lusikat".

Discovery News reastas 10 kõige tuntumat Marsi pareidooliat, kus teiste hulgas võib Marsilt leida elevandi, roti ja isegi lumeinimese. Siit saab vaadata Marsi pareidooliate galeriid.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: