Algelise õistaime genoom sai järjestatud
Priit Ennet
Teadlased on järjestanud ühe väliselt suhteliselt tähelepandamatu põõsakese üsnagi tähelepanuväärse genoomi. See taim, ladinakeelse nimega Amborella trichopoda, on tõeline haruldus.
See kasvab ainult Uus-Kaledoonias, Prantsusmaa Vaikse ookeani territooriumil, Grand Terre saarel ja sealgi ainult laiguti, teadaolevalt vaid 18 kasvukohas ja ei kusagil mujal maa peal. See on ka ainus liik oma perekonnas, mis omakorda on ainus perekond oma sugukonnas.
On teada, et Amborella trichopoda on maakera kõige esimeste algsete õistaimede kõige lähem tänapäevani säilinud sugulasliik. Umbes midagi sellist õistaimede seas, nagu on imetajate seas nokkloom.
Amborella genoomijärjestuse määras kindlaks suur rahvusvaheline teadlasrühm, kes kirjutab sellest nüüd ajakirjas Science . Genoomi tundmisest loodetakse abi, et jagu saada juba Charles Darwinit kukalt kratsima pannud mõistatusest, kuidas küll õistaimed enam kui saja miljoni aasta eest ühtäkki nii laialdaselt ja nii suures mitmekesisuses levima ja õilmitsema hakkasid.
Vaata veel:
Driving Force Behind Mitochondrial 'Sex' in Ancient Flowering Plant(ScienceDaily)