Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aasta 2013 teaduses – meditsiin

Luuüdi siirdamine on keeruline, ohtlik ja kallis protsess, kuid võib aidata HIV-i ravida.
Luuüdi siirdamine on keeruline, ohtlik ja kallis protsess, kuid võib aidata HIV-i ravida. Autor/allikas: Wikimedia Commons.
Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa

Käesoleva aasta läbivaks märksõnaks olid pluripotentsed tüvirakud, kõigiks teisteks keharakkudeks areneda suutvad organismi ehitusosad. Samuti suudeti esimest korda kloonida inimembrüoid. Märkimisväärseid samme astuti ka HI-viiruse ravi ja aju parema mõistmise suunas.


Inimembrüote kloonimine

Kümmekond aastat tagasi teatas Lõuna-Korea teadlane, et on suutnud kloonida inimembrüoid. Väited osutusid lähemal uurimisel pettuseks. Nüüd on USA töörühm sellega reaalselt hakkama saanud. Kasutatud tehnika oli pea identne lammas Dolly kloonimiseks kasutatud lähenemisviisiga. Edu tagas seekord aga mitte nii salajane koostisosa. Edukaks kloonimiseks tuleb munarakke eelnevalt kofeiinis immutada.


Lõpptulemusena saadavaid tüvirakke saab potentsiaalselt kasutada mitmete erinevate haiguste raviks. Neid saab panna muunduma ükskõik milliseks keharakuks. Saavutuse mõju võib aga osutuda väiksemaks, kui veel mõnikümmend aastat tagasi arvati. Viimastel aastatel on suudetud üha edukamalt panna tüvirakkudeks muunduma ka keharakke. Kuigi indutseeritud pluripotentsed tüvirakud nõuavad enne nende kasutamist suuremat hoolt, ei kimbuta neid eetilised dilemmad.


Loe lähemalt:

Human stem cells created by cloning (NatureNews)


HIV-ravi silmapiiril

Märtsis teatasid Ameerika Ühendriikide arstid, et on suutnud standardse ravikuuri tulemusena ravida terveks HI-viirusega sündinud kahe ja poole aasta vanuse väikelapse. Antiretroviirus ravimite manustamist alustati pelgalt 30 tundi pärast imiku sündi. Tulemused annavad lootust, et varajane sekkumine pakub võimalust väikelapsi haigusest päästa.


Uut lootust tõi ka juuli, kui Bostoni teadlased avalikustasid, et HI-viirus on suudetud luuüdi siirdamise tulemusena äärmiselt tõenäoliselt kahe täiskasvanud mehe organismist hävitada. Viirus tõstis aga mõlema organismis uuesti pead pärast antiretroviirus ravimitest loobumist. Ebaedu pakub siiski vihjeid, kuidas teraapia tõhusust tõsta.


Suuremat edu on saavutatud HIV-vastase vaktsiini loomisel. Rahvusvaheline töörühm jälgis selleks mitmeid HI-viiruseid ära tundva suutva inimese antikeha arengut. Kogutud andmete põhjal suutsid nad luua vaktsiini, mis hoidis ahve HIV-le sarnanevasse viirusesse nakatumast.


Loe lähemalt:

Paljutõotav HIV-ravi sai tagasilöögi

HIV-vaktsiini arendus on andnud paljulubavaid tulemusi

Luuüdi siirdamine võib HIVi ravida 

Varane ravi võis väikelapse päästa HI-viiruse käest (Novaator)


Aju ajastu

Euroopa Komisjon valis käesoleva aasta alguses välja kaks lipulaeva projekti, mida toetatakse järgmise kümne aasta vältel kuni miljardi euroga. Inimaju Projekti raames kavatsetakse luua detailseim inimaju ja selle funktsioonide simulatsioon. Vaid mõned kuud hiljem esitles USA president Barack Obama BRAIN algatust, mille eesmärgiks on kaardistada iga inimaju neuroni aktiivsus. Järgmise kümne aasta vältel kulutatakse projektile veidi üle 200 miljoni euro aastas.


Samal ajal esitlesid neuroteadlased sellel aastal uut meetodit aju uurimiseks. CLARITY-ks nimetatav tehnika võimaldab aju läbipaistvaks muuta. Lähenemisviis näeb ette läbipaistmatute lipiidide asendamist läbipaistva geeliga. Sobivaid värvaineid kasutades on seejärel võimalik tähistada huviäratavaid rakutüüpe, valke ja virgatsaineid.


Loe lähemalt:

Miljard eurot inimaju mudeldamiseks (TSPL)

Neurotechnology: BRAIN storm (NatureNews)

Uus meetod muudab ajud läbipaistvaks


Organoidide kullasoon

Teadlased suudavad üha täpsemalt kontrollida, mis rakkudeks tüvirakud diferentseeruvad. Teine asi on aga kasvatada nendest töötavaid organeid. Ent viimasel aastal on täpselt seda mitmeid kordi teha suudetud. Kui jätta kõrvale asjaolu, et need on võrreldes inimeste organitega veel miniatuursed, oleks tõenäoliselt isegi Victor Frankenstein uhke. Pikemas perspektiivis loodetakse luua kunstelundeid, mida tõepoolest inimestele siirdada võimalik oleks.


Loe lähemalt:

Teadlased kasvatasid laboris neeru (Menu)

Teadlased kasvatasid naharakkudest luu asendajat

Teadlased suutsid laboris kasvatada tehiskõrva

Teadlased kasvatasid tuksuva südamekoe

Teadlased kasvatasid ajukoort meenutava organoidi


Uni on ajupesuks

Unel on mitmeid erinevaid funktsioone. Samal ajal on jäänud selgusetuks, milline neist kõige ürgsem on. Sellel aastal lisasid Hiina teadlased võimalike kandidaatide hulka veel ühe funktsiooni – aju mürkidest puhastamise. Töörühm leidis, et magades on hiirtel üksikuid ajurakke lahutav ruum kuni 60 protsenti suurem kui ärkvel olles. See võimaldab tserebrospinaalvedelikul ajust erinevaid mürkaineid, nagu Alzheimeri tõvega seostatavaid amüloide, märgatavalt tõhusamalt minema uhtuda.


Loe lähemalt:

Uni puhastab aju mürkidest

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: