Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

India katsetas edukalt krüogeenilist raketti

GSLV-D5.
GSLV-D5. Autor/allikas: ISRON
Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa

India kosmoseagentuur on veeldatud vesinikul ja hapnikul töötavat kanderaketti üritanud orbiidile saata juba pea kakskümmend aastat. Programm jõudis uue verstapostini möödunud pühapäeval, kui GSLV-D5 oma laadungi geostatsionaarse orbiidi ülemineku orbiidile suutis toimetada.


Hiinale kosmosevaldkonnas üha suuremat konkurentsi pakkuv India suutis väiksemaid satelliite geostatsionaarse orbiidi saavutamiseks piisavalt kaugele avakosmosesse saata ka varem. PSLV-ks kutsutava kanderaketi mootorites põles aga kütusesegu, mille energiatihedus raskemate laadungite jaoks liiga madal oli. Massi kohta märgatavalt suuremat tõstejõudu pakub madalal temperatuuril veeldatud gaaside, näiteks vesiniku ja hapniku, kasutamine.


See eeldab aga, et neid suudetakse hoida vedelas olekus terve lennu vältel. Vesinik muutub gaasiliseks näiteks juba ‒253 °C kraadi juures. Kuigi töötav lahendus on olemas olnud juba vähemalt Apollo Kuu-missioonidest saadik, on selleni seni jõudnud vaid viis riiki. Nõukogude Liidu lagunedes kavatsesid India ja Venemaa allkirjastada lepingu, mis hõlmas vastava tehnoloogia jagamist, kuid selle sõlmimine katkestati väidetavalt lääneriikide survel viimasel hetkel. Krüogeenilisi mootoreid kasutatakse ka osade mandritevahelistes ballistilistes rakettides.


Selle asemel tarnis Venemaa Indiale seitse valmisehitatud mootorit. See ei takistanud aga Indial arendamast oma krüogeeniliste rakettide programmi, mis pole seni kulgenud kõige edukamalt. Alates 2001. aastast on GSLV-i katsetatud seitsmel korral. Seatud eesmärgid on suudetud täita ainult neljal juhul. Näiteks lõppes augustis toimunud katse, kui stardiplatvormil raketi teisest astmest kolmveerand tonni kütust lekkis.


GSAT-14 telekommunikatsioonisatelliidi edukalt soovitud orbiidile toimetamisega suudeti aga nüüd tõestada, et programmi on veel vara maha kanda. Veelgi enam, India kosmoseagentuur suudab kanderakette ehitada märgata odavamalt kui tööstusriikide vastavad organisatsioonid.


Loe lähemalt:

GSLV-D5/GSAT-14 Mission (ISRON)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: