Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Üks täht me poole on teel

Satelliit Hipparcos.
Satelliit Hipparcos. Autor/allikas: NASA
Toimetas Priit Ennet

Pooleteise miljoni aasta pärast on oodata Päikesesüsteemi külalist. Astronoomid on välja rehkendanud, et just siis läheb meie lähedalt mööda täht nimega Gliese 710, mis praegu on meist veel üsna kaugel, 63 valgusaastat.

Vene täheteadlane Vadim Bobõlev Peterburi lähedal asuvast Pulkovo Observatooriumist on nüüd seniseid arvutusi täpsustanud ja jõudnud tulemusele, et tervelt 86 protsendise tõenäosusega tuiskab see täht läbi Öpiku-Oorti pilve.

See niinimetatud pilv, mida välismaal enamasti kahjuks üksnes Oorti pilveks nimetatakse, arvatakse olevat komeetidest koosnev hiiglaslik kera, mis ümbritseb Päikesesüsteemi.

Kui täht Gliese 710 sellest komeedipilvest läbi läheb, siis võib ta paisata rohkesti komeete ka meie Maakera kanti.

Öpik-Oorti pilv arvatakse ulatuvat Päikesest ligi ühe valgusaasta kauguseni, mis on umbes veerand maad meie lähima naabertäheni. Teistmoodi öeldes on Öpik-Oorti pilve välimine pind päikesest umbes 50 000 astronoomilise ühiku kaugusel (astronoomiline ühik on vahemaa Maa ja Päikese vahel).

Bobõlevi arvutuste järgi on olemas ka väga väike tõenäosus, umbes 0,01 protsenti, et Gliese 710 möödub Päikesest kõigest umbes tuhande astronoomilise ühiku kauguselt. Sellisel juhul võib selle tähe raskusväli juba muuta planeet Neptuuni orbiiti.

See, et Gliese 710 kauges tulevikus Päikesesüsteemi lähistele saabub, oli teada juba varem, aga Bobõlev on seda teadmist nüüd täpsustanud. Arvutusteks kasutas ta Euroopa Kosmoseagentuuri satelliidi Hipparcos ja maapealsete observatooriumide vaatlusandmeid.

Vaata veel: Hurtling star on a path to clip solar system (New Scientist)
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: