Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mesilaste lillelises maailmas on värve enam kui inimene tajuda suudab

Mesilane värvilisel tööpostil.
Mesilane värvilisel tööpostil. Autor/allikas: AFP/Scanpix
Toimetas Astra Kallasmaa

Mesilased on küll võimelised nägema värve, kuid nad tajuvad maailma teisiti kui meie. Nad näevad ka värvitoone, mida inimesed eristada ei suuda. Selleks, et ka inimestel oleks võimalik aimu saada, kui värvilisena mesilinnud oma tööpõldu tajuvad, on Briti teadlased loonud andmebaasi, mis sisaldab kõiki mesilastele tajutavaid värve.

"Maailm, mida me tajume ei ole "tegelik" maailm, sest iga liik tajub maailma isemoodi. See oleneb keskkonnast, milles vastav liik tegutseb," ütles Professor Lars Chittka.

Professor Chittka juhtimisel mõõdeti erinevates asukohtades kasvavate lillede peegeldusspektreid ning analüüsiti, kuidas mesilased neid värve tajuvad. Loodud andmebaasi abil on võimalik ka analüüsida, kuidas lillede värvused muutuvad piirkondades, kus on kõrge UV-kiirgus.

Teadlaste sõnul on andmebaasi abil võimalik mõista, kuidas lillede värvused on ajaga muutunud ning kuidas see omakorda on seotud nii erinevate putukatega, kes neid tolmendavad, kui ka muude elukeskkonna faktoritega.

Lillede peegeldusvõime andmebaas sisaldab üle 2000 salvestuse mesilastele nähtavatest värvidest. Et lill saaks tolmendatud, peab ta olema tolmendavale putukale atraktiivne- antud uurimus võimaldabki paremini mõista strateegiat, mida lilled kasutatavad oma eesmärgi saavutamiseks.

Samuti aitab see teadlastel senisest paremini mõista taime ja tolmendaja omavahelist suhet. Selle andmebaasi abil on ka võimalik kindlaks määrata, kas mingis kindlas asukohas kasvavate lillede  värvused pigem sulanduvad või eralduvad üksteisest.

Vaata veel: How Flowers Look to Bees (ScienceDaily)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: