Meditatsioon tõhustab alalävise teabe vastuvõttu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vaikne trenn koos koeraga.
Vaikne trenn koos koeraga. Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Zen-meditatsioonil on teadvusele selge mõju. Hollandi Utrechti Ülikooli teadlased eesotsas Madelijn Strickiga selgitasid katsetes välja, et mediteerimine muudab alaläviste ehk subliminaalsete signaalide vastuvõtu tõhusamaks.


Katseisikuteks oli 34 kogenud zen-mediteerijat, kes jaotati kahte rühma. Ühe rühma liikmed mediteerisid alustuseks 20 minutit, teistel paluti sama kaua lihtsalt lõõgastuda, vahendavad Vikerraadio Teadusuudised.


Seejärel esitati katseisikutele 20 lihtsat küsimust, millele võis õigesti vastata kolmel-neljal eri viisil. Näiteks: nimetage palun üks aastaaeg. Küsimused ilmusid arvutiekraanile, aga natuke aega enne küsimust vilksatas ekraani peal 16 millisekundiks üks võimalik õige vastus, näiteks "kevad". 16 millisekundit on nii lühike aeg, et teadlikult katseisik seda vastust ei tajunud.


Tuli välja, et mediteerinute antud vastustest läks eelvilksatanud sõnaga kokku keskmiselt 6,8, niisama lõõgastunute vastustest aga vaid 4,9. Seega paistab meditatsioonil ses katses mõõdetav mõju olevat.


Strick ja ta kaasautorid pakuvad ajakirjas  Consciousness and Cognition seletuseks, et meditatsiooni tagajärjel pääseb aju alalävisele informatsioonile paremini ligi.


Vaata veel:

Zen meditators tap in to subliminal messages (New Scientist)


Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: