Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhjameres hulbib aegade suurim plastikureostus

Ühe linnu kõhust leitud plastikjäärmed.
Ühe linnu kõhust leitud plastikjäärmed. Autor/allikas: regjeringen.no

Toimetaja Laur Kanger

USA teadlased on tuvastanud, et Põhja-Ameerika looderannikult pärinev plastikprügireostus on saastanud Põhjamere seni nägemata ulatuses. Vastava äratundmiseni aitas jõuda sealsete merelindude uuring. Nimelt leidub jää-tormilindude kõhus varasemast enam plastikprügi, vahendab Scienceblog.com.


Merebioloogidele on jää-tormilinnud otsekui merereostuse indikaatoriks. Lindude kõhus leiduv prügi hulk annab ülevaate Vaikse ookeani põhjaosa olukorrast. Sel eesmärgil on neid jälgitud juba 1980ndatest aastatest. Jää-tormilind toitub üksnes merel ning tema kõhus säilib sisse söödud prügi väga pikka aega.


Viimaste andmete võrdlus näitab, et merereostuse hulk on jõudnud viimaste aastakümnetega võrreldes kõrgeimale tasemele.


Teadlased lahkasid 67 kaldale uhutud jää-tormilinnu surnukeha ja leidsid, et 92,5 protsendil juhtudest oli neis plastikprügi. Olgu selleks siis kommipaberid või nöörijupid. Linnu kohta leiti keskmiselt 36,8 prügiühikut. Kaalult oli see keskmiselt 0,385 grammi. Ühe linnu kõhust leiti koguni 454 plastikprügi tükikest.


Kui nüüd arvestada, et jää-tormilind kaalub umbes 2,25 kilo, siis on muidu meile mitte midagi ütlev 0,385 grammi prügi tegelikult umbes viis protsenti linnu kehamassist. See on umbes sama, kui inimese kõhus oleks kogu aeg 50 grammi plastikjäätmeid.


Hoolimata tõsisasjast, et Vaikse ookeani põhjaosas hulbib hiiglaslik prügisaar, pole teadlaste sõnul käsitletud seda kui rannikuprobleemi. Seetõttu ei ole võetud ette ka piisavalt meetmeid, et merereostust vähendada. Ometi on teadlased leidnud Põhjamerest kogutuga võrreldaval hulgal plastikjäätmeid ka USA rannikule sattunud jää-tormilindudest. Seega on teadlaste sõnul suisa hädavajalik, et midagi kiiresti ette võetaks.


Vastav uurimus ilmus ajakirjas Marine Pollution Bulletin.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: