Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mobiiltelefon kahjustab suhteid

Reuters / Scanpix
Reuters / Scanpix
Priit Ennet

Briti teadlaste uuringust selgub, et mobiiltelefon võib olla kahjulik. Mitte küll tervisele, aga inimsuhetele. Tuleb nimelt välja, et kui see pisike seadeldis on kahe inimese vestluse ajal liiga nähtaval, siis tunnevad inimesed vestluskaaslase suhtes vähem poolehoidu. 

Essexi Ülikooli psühholoogide arvates võib põhjus olla selles, et mobiiltelefonid viivad meie mõtted kergesti laiema suhtlusringkonna peale, aga see vähendab keskendumist käsil olevale kahepoolsele vestlusele ning kahandab seeläbi ka vastastikust empaatiatunnet ja mõistmist. 

Katsed, mida Andrew Przybylski ja ta kolleegid tegid, olid üsna lihtsad. Kahel inimesel, kes teineteist ei tundnud, paluti kümme minutit vestelda mõnel üldisel etteantud teemal. Mõnikord olid katse korraldajad paigutanud vestlejate lähedale nähtavale mobiiltelefoni, mõnikord aga sama koha peale hoopis tavalise märkmiku. 

Pärast vestlust paluti inimestel vastata testiküsimustele, millega selgitati välja, kuidas nad äsjasesse vestlusse ja vestluskaaslasesse suhtusid. Nii selguski, et mobiiltelefoni nähtavalolek vähendas vastastikust läheduse ja usalduse tunnet. 

Uurimistulemused avaldab ajakiri Journal of Social and Personal Relationships. 

Nii et parem siis ikka peida mobiil silma alt ära, kas tasku või kotti, või lülita hoopis välja ja räägi inimestega!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: