Kuidas ergutada vaimset tööd? ({{commentsTotal}})

Feggy Art/Creative Commons
Feggy Art/Creative Commons
Kristjan Port

Vaimse töö osakaalu tähtsust on kaasaegses ühiskonnas raske varjata. On ju vaimse pingutuse motiiviks välja mõelda ja käivitada mõnd masinat, mis vabastaks inimest füüsilise töö taagast. Sedapidi loogika on põhjendatud evolutsiooni valikuga õpetada meile väsimuse ebamugavat tunnet ainult seoses füüsilise pingutusega, jättes arendamata vaimse pingutusega sündiva kurnatuse tajumise võimed, sest senine elu sedalaadi pingutamist lihtsalt ei nõudnud. Küll aga pidi banaani nimel puu otsa ronima vmt. Seetõttu eelistame kulutada valutut energiat nuputamisele, et saadud produkti abil vältida füüsilise tööga kaasapandud energia valusamat kulu.


Asjaolu, et meie lapsed hakkavad koos lugema ja kirjutama õppimisega omandama arvuti programmeerimise vilumust, ei käi selles mõttes ajast ees, vaid paistab pigem paratamatu olukorra järel jooksmisena. Kes soovib säilitada edevuse elitaarsust võib vaadata ka nii, et võib olla oleme lihtsalt selles järgijooksus teistest ees. Kuid see väikese rahva kompleks ei tee olematuks vaimsete võimete samasugust, kuigi hästi varjatud väsimust, kui lihaste puhul. Pole siis ime kui päevateemaks tõstatuvad küsimused, kas mõnest keemilisest ainest saaks mõttetööle avarust, värvi või lihtsalt vastupidavust juurde pumbata?


Hiljuti meenus ühes programmeerijate mõttevahetuskeskkonnas kellelegi Steve Jobsi elutarkus, milles ta paigutas LSD’ kasutamise kogemuse oma elu kahe-kolme olulisima sündmuse loetellu. Tsitaadile järgneski küsimus, kas kellelgi on jagada kasulikke kogemusi, kuidas leivatööks programmeerimistöö tegija saaks kinni kiiluvat ajutegevust keemiliselt parandada või turgutada? Paraku peale kofeiini lisamise ühtegi ammendavat vastust sellele küsimusele ei pakutud, millest võib järeldada kahte asja: keegi ei tea või siis ei taheta konkurentsieelist reeta.


Tõenäolisem on esimene vastusevariant, sest keemia mõjub erinevatele inimestele ja ka samale isikule erineval ajal erinevalt. Lõplik bilanss pärast häid ja halbu päevi kokku arvestades on nullilähedane. Pealegi ei saa väsinud ajust põhimõtteliselt ühe liigutusega ergast töölooma, mistõttu peamine väljavaade millegi turgutava kasutamisel on kehva olukorra maskeerimine näiliselt paremaks eluhetkeks.


Pealegi viitab Steve Jobsi tsitaat, et asja on varemgi proovitud. Ja kuigi Jobs võib näida autoriteedina, pole ta kunagi olnud programmeerija, pigem tundlik turundaja. Võimalik, et firma hammustusega logo ja nimi Macintosh kajastavad Jobsi LSD mõjude tagajärgi, sest tema sisemaailma reisid said pikemat aega alguse ühes õunaaias laagrit pidanud hipikolooniast. Taolised reisid intrigeerisid ka paljusid teadlaseid, kelledest märkimisväärseimaksvõib pidada Harvardi ülikooli psühholoog Timothy Leary’t, kes oli pikkade eksperimentide tulemusel sügavalt veendunud inimeste võimes maaväliste tsivilisatsioonidega ühenduse loomise suutlikkuses.


Eksperimenteeris ta peamiselt ise enda peal, mistõttu tema teaduslik karjäär lõppes vangimajas. Konteksti mõistmisel ei tasu unustada arvuti hiire leiutamisega ajalukku kirjutatud ja väikesesse arvutiteadlaste gruppi kuulunud Doug Engelbert’i. Teadlasgrupi eesmärgiks oli uurida kas LSD psühhedeelilisest toimest oleks kasu arvutiprogrammide loomise loomingulisuse edendamisel


Kaasaegse masinaid taltsutava teadmustöötaja protsessori suutlikkuse keemilise parandamise teemalise kommentaari võiks ja peaks lõpetama LSD avastanud ja esimesena ära proovinud 102 aastaseks elanud Albert Hofmann’i tõdemusega. Viimases kohaselt oli ta on veendunud, et lüsergiinhappe dietüülamiid’i ehk LSD molekul oli teda ise otsinud ja ta poleks seda kunagi avastanud, kui oleks teinud oma tööd korralikult. Siit võib järeldada, et ajuga trikitav keemiline aine pole vaimse töö eelduseks vaid on selle viljaks, juhul kui seda tööd ei tehta liiga rutiinselt, st liiga korralikult. Pakkuge ajule võimalusi rutiinivabaks mõtlemiseks ja vältige selle kurnamist müütiliste ainetega.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: