Parimad teaduse populariseerijad paistavad silma pikaajalise tegevusega ({{commentsTotal}})

Tiiu Silla nimelise elutöö preemia pälvis Tullio Ilomets.
Tiiu Silla nimelise elutöö preemia pälvis Tullio Ilomets. Autor/allikas: PM/Scanpix

Teadusmeedia konverentsil „Teadushimuline meedia“ anti täna üle auhinnad 2012. aasta parimatele teaduse populariseerijatele. Seitsmendat korda jagatavate auhindadega tunnustatakse igal aastal parimaid teaduse tutvustajaid avalikkusele.


Tiiu Silla nimelise elutöö preemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis Tullio Ilomets. Kõige laialdasemat tuntust on Ilometsa teadust populariseeriv tegevus pälvinud seoses TÜ ajaloo muuseumi loomisega ja selle arenguga silmapaistvaks teadusajaloo muuseumiks. Selle aluseks on olnud sihipärane teadusajaloolise materjali ja vanavara kogumine Ilometsa poolt. Tullio Ilomets on teadusajaloo tutvustamise algataja, tema tegevuseks on olnud keemiliste uurimismeetodite ja nende tulemuste levitamine kunstiajalooliste ja eriti arheoloogiliste mälestusmärkide restaureerimise vallas.


Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil sai peapreemia saatesari „Rakett69“, mille tootja on Vesilind OÜ. Rakett69 on noortele ja teadushuvilistele suunatud võistlussaadete sari, mille eesmärk on populariseerida loodusteadusi ning tõsta noorte teadlikkust ja huvi edasi õppida füüsikat, keemiat, bioloogiat. Saade annab televaatajaile haaravas, meelelahutuslikus vormis võimaluse kaasa mõelda, õppida või värskendada oma seniseid teadmisi.


Teise preemia teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil pälvis saatesari „Eesti lugu“, mille autor on  Vikerraadio vastutav toimetaja Piret Kriivan.


Parima tegevuse või tegevuste sarjana teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel auhinnati TTÜ Virumaa Kolledži tegevust, et näidata, et tehnika on lahe! Viimase viie aasta jooksul on kolledžist kujunenud teaduse ja tehnika populariseerimise keskus kooliõpilaste ja muu elanikkonna hulgas Ida-Virumaal.  Ellu on viidud erinevaid tehnikat ja teadust populariseerivaid projekte, töötavad huviklubid, koolivaheaegadel viiakse läbi ülipopulaarseid kevad- ja sügislaagreid 5.–9. klassi õpilastele.


Teise preemiaga tegevuste kategoorias auhinnati õpilasteaduse arendamist Viimsi Koolis ja teadmiskeskuseCollegium Eruditionis´e loomist, mille eestvedajaks on õpilasteaduse koordinaator Peeter Sipelgas.


Peapreemia teaduse ja tehnoloogia populariseerimise valdkonnas trükisõna abil sai Tuul Sepp  lasteraamatu eest „Putukad õhus, maas ja vees“ ning artikliseeria eest lindude elust Eesti Looduses. Lasteraamat putukatest on suunatud 8–12-aastastele lastele, kuid on kirjutatud piisavalt lihtsalt, et olla arusaadav ja põnev ka lasteaialastele, ning piisavalt huvitavalt ja sisukalt, et pakkuda uusi teadmisi ja avastusrõõmu täiskasvanulegi. Artikliseeriat lindude elust iseloomustab hea stiil, vaimukas sõnakasutus ning sisuline terviklikkus.


Teise preemia teaduse populariseerimise eest trükisõna abil sai Margus Maidla Eesti Teaduste Akadeemia liikmete persoonilugude sarja eest kultuurikirjas KESKUS.


Parima teadust ja tehnoloogiat populariseeriva teadlase, ajakirjaniku või õpetajana auhinnati 2012. aastal Kaido Reivelti töö eest üldhariduskoolide õpilaste ja üliõpilaste seas. Kaido Reivelt on  Tartu ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna füüsika instituudi õppedirektor, kelle eestvedamisel on käivitatud arvukalt projekte. Alates 2004. aastast on Reivelt juhtinud teadusbussi tegevusi, tema eestvedamisel on toimunud Eesti Füüsika Seltsi täppisteaduste suve- ja sügiskoolid, teaduslaagrid, Eesti füüsikapäevad ja füüsikaõpetajate päevad, Tähe perepäevad TÄPE.


Teise preemia teadust populariseeriva teadlasena sai Riin Tamm teadusaasta saadikuna peetud ettekannete eest Eesti koolides.


Parima uue algatuse peapreemia pälvis koolinoorte teaduspõhine suvemalev Teadusmalev, mille juhendaja on Mart Noorma. Teadusmalev on klassikalisel suvemaleva formaadil põhinev töölaager, kus andekad noored said suvevaheajal osaleda teaduslabori töös ning saada selle eest ka taskuraha. Esimene malevasuvi tõi kokku viis andekat õpilast, kes töötasid Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 projektis koos selle tudengisatelliidi programmi üliõpilastega Tartu Observatooriumi teadlaste ja Tartu Ülikooli õppejõudude juhendamisel.


Teise preemia uue algatusena sai Tartu Ülikooli Ajaloo muuseum Teaduslinna eest Toomel 2012.

Elutööpreemia võitja saab 6500 eurot ning Stanislav Netchvolodovi skulptuuri „Möbiuse leht“ . Viies ülejäänud kategoorias on peapreemia suuruseks 2500 ja II preemia suuruseks 500 eurot . Lisaks antakse sel aastal välja kolm haridus- ja teadusministeeriumi tänukirja. Kõik laureaadid saavad õiguse kasutada märki „Tunnustatud teaduse populariseerija“.


Allikas Eesti TeadusagentuurHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: