Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kalad kaotavad reostatud vees lõhnataju

Vee saastumine võib olla kaladele saatuslik.
Vee saastumine võib olla kaladele saatuslik. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Veekogu saastumisel metallidega võivad kalad kaotada oma lõhnataju. Paigutades sellise kala tagasi puhtasse vette, taastub aga lõhnameel isegi neil kaladel, kes olid saasteainetega kokku puutunud kogu oma eelneva elu. Selliste järeldusteni jõudis Kanada uurimisrühm, publitseerides oma töö tulemused ajakirjas Ecotoxicology and Environmental Safety.

 

Kalad kasutavad lõhnataju nii paariliste kui toidu otsimiseks, aga ka röövkalade saagiks langemise vältimiseks. Nuusutamine aitab valida liikumisteekonda, on vajalik kasvuks ja ellujäämiseks. Kui metallid kontakteeruvad kala sõõrmetega, peatub selline kaitse, kusjuures metallide mõju on märgatav juba väga madalatel kontsentratsioonidel.

 

Vees olevaid saastemetalle on eelnevalt seostatud kalade paljunemise ja kasvuprobleemidega. Hea uudis on siin siiski see, et vee kvaliteedi paranemisel, taastub ka kalade lõhnataju.

 

Loe lisaks http://www.environmentalhealthnews.org/ehs/news/2013/fish-smellHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: