Sulavad liustikud kasvatavad Antarktika merejääd ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Richard Bintanja/Nature
Richard Bintanja/Nature
Priit Ennet

Sellest on viimasel ajal ikka juttu olnud, et Arktika, põhjanaba ümbruse jääkate kahaneb, kuid vähem tähelepanu on pälvinud tõik, et maakera teises otsas, Antarktikas on merejääd samal ajal hoopis juurde tulnud.


Viimase kolmekümne aastaga on Arktikas, jääkarude juures jääd umbes 15 protsenti vähemaks jäänud, seevastu Antarktikas, pingviinide juures on jääga kaetud ala 5 protsendi võrra suurenenud. Antarktise mandri lähedastes ookeanides on vesi küll umbes sajast meetrist sügavamal viimastel aastakümnetel soojenenud, aga pinna lähedal ja vee kohal õhus soojenemist näha ei ole.


Nüüd pakuvad Hollandi teadlased eesotsas Richard Bintanjaga Madalmaade Kuninglikust Meteoroloogiainstituudist nähtusele seletuse välja. Nad kirjutavad ajakirjas Nature Geoscience, et sügavam soojenenud vesi sulatab Antarktise mandrist ookeanivette ulatuvat šelfiliustiku äärt. Sulamisel tekkinud külm vesi jahutab pealmisi veekihte ja takistab süvavete soojemate hoovuste mõjulepääsu. Nii jääb pindmine merejää alles ja nagu näha, isegi kasvab.


Bintanja ja ta kolleegid väidavad, et kõike seda võib järeldada seniste mõõtmiste ja arvutimudelite põhjal.


Loe lisaks:

Global warming expands Antarctic sea ice (Nature)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: