Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Endometrioosi ravi alandab munasarjavähi riski

Endometrioos ohustab peaaegu iga seitsmendat viljakas eas olevat naist.
Endometrioos ohustab peaaegu iga seitsmendat viljakas eas olevat naist. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Endometrioosi kirurgilise ravi läbi teinud naistel on risk munasarjavähi tekkeks madalam – nii väidavad teadlased ajakirjas Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica ilmunud uurimuses. Hormonaalne ravi sellist riski aga ei alanda.

 

Endometrioos on üsna sage ning enamasti valulik günekoloogiline haigus, mille korral normaalselt emaka sees olev kude kasvab sellest väljapoole. Vastavalt WHO andmetele mõjutab see naissuguhormoon östrogeenist sõltuv haigus peaaegu 14 % viljakas eas olevatest naistest ning võib ravimata jätmise korral viia viljatusprobleemideni.

 

Eelnev uuring on näidanud, et endometrioosi põdevatel naistel on mitmete vähkkasvajate sh ka munasarja pahaloomulise kasvaja suhtes kõrgenenud risk. Tavaliselt ravitakse endometrioosipatsiente hormoonidega, vaid tõsisematel juhtudel sekkutakse ka kirurgiliselt.

 

Võttes aluseks Rootsi patsiendi registri andmed valis uuringurühm välja aastatel 1969-2007 endometrioosi diagnoosi saanud naised. Edasi selekteeriti välja need naised, kellel oli vähemalt aasta möödumisel endometrioosi diagnoosimisest leitud munasarjavähk. Järgnevalt kõrvutati neid andmeid rakendatud ravidega ning jõuti järeldusele, et kirurgiline endometrioosikollete eemaldamine võib alandada munasarjavähi riski.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: