Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nüüdisinimene rändas Aafrikast Aasiasse alles pärast Toba hiidvulkaani purset

Lõuna-Aasiast leitud kivist tööriistad.
Lõuna-Aasiast leitud kivist tööriistad. Autor/allikas: Dora Kemp/Science
Priit Ennet

Nüüdisinimene jõudis Aafrikast Lõuna-Aasiasse alles viis-kuuskümmend tuhat aastat tagasi, mitte varem. Viimaseil aastail on asjatundjad palju vaielnud, millal küll tänapäevase kehaehitusega inimesed oma ülemaailmalevikul Ida-Aafrikast Lõuna-Aasiasse migreerusid.


Mõnede teadlaste väitel võeti see rännak ette juba enne seda, kui Toba hiidvulkaan Sumatra saarel 74 000 aasta eest purskas, teised pooldavad hilisemat daatumit.


Nüüd kirjutavad Briti ja Portugali teadlased eesotsas Paul Mellarsiga Cambridge'i ja Edinburghi Ülikoolist Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et Toba-eelse rände teooria on vastuolus nii geeniandmete kui ka Aafrikast ja Indiast pärit arheoloogiliste leidudega.


Sellele, et nüüdisinimene enne Toba purset Lõuna-Aasiasse ei ilmunud, osutavad muu hulgas värskeimad mitokondri-DNA uuringud. Ka nähtub arheoloogilise materjali analüüsist, et tüüpilised ürgse nüüdisinimese kivist tööriistad ja ka näiteks aukudega helmed ja kunstilised graveeringud hakkavad Lõuna-Aasias levima kõige varem alles 25 000 aastat pärast Toba vulkaani purset. Mitte mingit geneetilist ega arheoloogilist tõendust nüüdisinimese kohalolekust Lõuna-Aasias enne Toba purset seekordse kirjutise autorid tuvastanud ei ole.


Toba supervulkaani purse on üks võimsamaid vulkaanipurskeid, mis Maakera ajaloost teada. Arvatakse, et selle purske järel valitses kuni kümme aastat üleilmne talv ja kliima jahenes märgatavalt ehk isegi tuhandeks aastaks.


Vaata veel:

Study dates arrival of humans in Asia (ABC Science)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: