Austraalias elas lihasööjast hiidnokkloom

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Obdurodon tharalkooschild'i rekonstruktsioon. Autor/allikas: Peter Schouten

Paleontoloogid leiavad Austraalias ilmavalgele toodud hamba analüüsi põhjal, et 5-15 miljonit aastat tagasi elutses mandril tänapäevasest nokkloomast umbes kaks korda suurem ja teravate hammastega nokkloomaliik, kelle toidulauale võisid sattuda isegi kilpkonnad ja konnad.


Veel 61 miljonit aastat tagasi võis nokkloomi kohata ka tänapäeval Lõuna-Ameerika ja Antarktikana tuntud kontinentidel. Leitud fossiilide hulk on samal ajal olnud suhteliselt piiratud. Bioloogidele on teada vaid neli väljasurnud nokkloomaliiki. Asjaolu vihjab, et suur hulk fossiile on veel leidmata või polnud nende sugupuu väga mitmekesine. Riversleigh's päevavalgele toodud hammas viitab esimesele selgitusele. Paariks aastaks unustusse jäänud fossiil püüdis Columbia ülikoolis töötava Rebecca Piani tähelepanu.


Hamba üldine kuju paigutas selle kunagise omaniku selgelt nokkloomade sekka. Ent selle suurus ületas väljasurnud sugulasliikide oma. Samuti leidus hambal vaid sellele ainuomaseid kühme ja vaokesi. Teiste seni leitud nokkloomade hammaste ja nende omanike vahelist suurust siduvat seost kasutades leidis Pian kolleegidega, et Obdurodon tharalkooschild'iks nimetatud looma pikkus oli ligikaudu meeter. Hiidnokkloom oli varustatud terava hammastereaga. Tänapäeval elavatel nokkloomadel on hambad vaid lapseeas, mille lõpuks asenduvad need sarvplaatidega.


Seeläbi oli ka liigi toidulaud tunduvalt rikkalikum. Kui tänapäeval eelistavad nokkloomad pehmemaid selgrootuid, siis O. Tharalkooschild'i toidulauale võisid mahtuda nii kahepaiksed nagu konnad ja kilpkonnad kui ka erinevad kalad ja koorikloomad. Kuigi Riversleigh on tänaseks kõrbestunud, katsid ala veel mõned miljonid aastad tagasi tiikide ja ojade rikkad metsad


Töörühma uurimus ilmub ajakirjas Journal of Vertebrate Paleontology.

Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: