Jupiteri hiigelpöörisele toovad uut energiat püsttuuled ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Suur Punane Laik.
Suur Punane Laik. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Priit Ennet

Planeet Jupiteri peal on juba üle saja aasta näha olnud Suur Punane Laik, mõnedel andmetel märksa kauemgi. Jupiteri Suur Punane Laik on tegelikult hiigelsuur ja hiiglama püsiv keeristorm. See on nii suur, et sellesse mahuks sisse kaks-kolm maakera ja see on nii kauakestev, et paneb teadlasi kõvasti imestama. Pööreldes kaotab tormikeeris pidevalt energiat ja peaks seetõttu juba ammu vaibunud olema. Eks see saab siis järelikult kuskilt energiat juurde, aga küsimus ongi, kust kohast?


On oletatud, et Suur Punane Laik neelab endasseaeg-ajalt väiksemaid keeriseid ja omastab nende energia. Aga siis on jälle veenvalt näidatud, et väiksemate keeriste neelamisest sellele nii pikaks püsimiseks ei piisa. Nüüd on kaks Ameerikas töötavat teadlast pakkunud välja uue ja loodetavasti parema seletuse.


Pedram Hassanzadeh Harvardi ülikoolist ja Philip Marcus Berkley California ülikoolist modelleerisid Suurt Punast Laiku arvuti abil. Nende mudel on senistest samalaadsetest mudelitest kõrgema resolutsiooniga ja seejuures ka kolmemõõtmeline. Paljud senised mudelid on kujutanud Suurt Punast Laiku lihtsuse mõttes tasapinnalisena, sest nende mudelite loojad on eeldanud, et vertikaalsuunaliste liikumiste mõju on tühine ja neid võib jätta arvestamata.


Hassanzadeh ja Marcuse mudelistaga ilmneb, et just vertikaalsuunalistes gaasivooludes võibki peituda Suure Punase Laigu püsivuse saladus. Need voolud toovad keeristormi südamesse ülaltpoolt kuuma gaasi ja altpoolt külma gaasi ning varustavad seda sel moel siis värske energiaga.


Arvutused näitavad küll, et päriselt ei piisa Suure Punase Laigu pikaealisuse seletamiseks ka neist vertikaalvooludest, aga siinkohal tuletavad Hassanzadeh ja Marcus meelde eelmainitud väiksemate keeriste neelamise teooriat. Kahe nähtuse peale kokku võiksid suure ja kestva tormituule energiavarud tõepoolest piisavalt tugevalt täieneda.


Vaata veel:

Jupiter Mystery Solved: Why the Giant Planet's Mysterious Great Red Spot Has Not Disappeared (ScienceDaily)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: