Kosmosesond avastas väikese asteroidi pisikese kaaslase

Foto: NASA

Kosmosesond Lucy pakkus kõigile suurtele kosmosesõpradele väikese üllatuse, kui avastas asteroid Dinkineshist mööda lennates, et sel niigi väikesel taevakehal tiirleb ümber veelgi väiksem kaaslane ehk kuu.

Kui Dinkinesh ise on läbimõõdult umbes 790-meetrine, siis ta kaaslase läbimõõt küünib vaid 220 meetrini.

Dinkinesh ja ta kaaslane on kaks kõige väiksemat asteroidivöö asteroidi, mida mõni kosmosesond on lähedalt vaadelnud; Lucy möödus neist umbes 435 kilomeetri kauguselt.

Kahtlus, et Dinkinesh ei liigu oma orbiidil päris üksi, hakkas tekkima mõni nädal enne möödalendu, mil selgus, et asteroidi heledus muutub natuke teistmoodi kui arvata oli.

Kaaslane pärineb tõenäoliselt Dinkineshi enda küljest kiire pöörlemise tagajärjel välja paiskunud materjalist. Selliseid paiskumisi tuleb nõrgalt koos püsivatel niiöelda kivikuhila tüüpi asteroididel aeg-ajalt ette.

Lucy ise on teel Jupiteri orbiidile, kus tal on kavas lähemalt uurida Jupiteri niinimetatud troojalasi, asteroide, mis liiguvad ümber Päikese Jupiteriga ühel ja samal orbiidil.

Algse kava järgi ei pidanud Lucy Dinkineshist üldse nii lähedalt mööda lendama, sest Dinkineshi peeti liiga väikeseks ja ebahuvitavaks taevakehaks. Selle aasta algul, kui Lucy oli juba enam kui aasta teel olnud, otsustas sondi opereeriv Ameerika Ühendriikide kosmoseamet NASA siiski ümber, ja küllap on otsustajatel nüüd selle üle hea meel.

Viimati saadi Päikesesüsteemi asteroidivöös tiirutavad kaksikasteroidi lähedalt uurida aastal 1993, mil kosmosesond Galileo möödus asteroidist Ida ja tema kuust Dactylist.

Dinkineshi kuukesel praegu veel nime ei ole, kuid Dinkineshi enda nimel on põnev ja imeline lugu taga.

Dinkinesh on Etioopias kasutusel olev naisenimi, mis tähendab amhara keeles 'oled imeline'. Just selle nimega on etiooplased hakanud nimetama kolm miljonit aastat tagasi elanud australopitekust, kelle luud avastati Etioopiast aastal 1974 ja keda muu maailm tunneb enamasti inglispärase nime Lucy all.

Lucy nimi omakorda on inspireeritud biitlite tuntud laulust Lucy in the Sky with Diamonds. Nii leidis ka NASA nime nii oma taevasfääridesse lennutatud sondile kui ka sondi lähivaadeldud asteroidile.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: