Tehismõistus leidis kiire viisi andmeid sorteerida
Selleks, et vältida suuremat segadust, on kasulik seada asjad õigesse järjekorda.
Tehismõistus on nüüd taas üllatanud kõiki arvutiteadlasi ja mõelnud välja enneolematult kiire ja nutika arvutuskäigu ehk algoritmi, mis aitab arvutil andmeid õigesse järjekorda seada.
Saavutusega sai hakkama Ühendkuningriigis tegutsev teadusettevõte Google DeepMind, mis kohaldas selle ülesande jaoks oma male- ja go-mängutuusana tuntust kogunud programmi AlphaZero.
Arvutiteadlased on niinimetatud sortimisalgoritme püüdnud voolujoonestada aastakümneid, sest nende tähtsus kogu maailma arvutustegevuses on hiiglaslik. Iga päev sooritavad kogu maailma protsessorid triljoneid sortimis- ehk järjestamisoperatsioone.
Just sortimisalgoritmid hoolitsevad ju muu hulgas näiteks selle eest, et telefonid kuvaksid meie kontaktisikute nimesid ilusti tähestiku järjekorras või et Exceli tabeli tulbas kasvaksid ja kahaneksid arvud just soovitud suunas.
Sortimisalgoritme on välja mõeldud rohkesti ja nende tõhustamise kallal vaeva nähtud palju. Arvutiajastu alguspäevadega võrreldes on arenguhoog raugenud, sest inimmõistusele oli näima hakanud, et valdkond on juba päris tihedalt läbi töötatud.
Sellest ka teadlaste üllatus ja esialgne uskumatuski, kui selgus, et tehisintellekt nimega AlphaDev on üles leidnud algoritmi, mis toimib kõigist seni teada olnutest kiiremini.
DeepMindi arvutiteadlane Daniel Mankowitz ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature, et AlphaDevi algoritm suudab viiest elemendist koosneva andmenimistu ära järjestada tervelt 70 protsenti kiiremini kui kõige kiirem seni tuntud algoritm.
Kui aga andmeid on nimistus juba 250 000, siis on AlphaDev ka kiirem, kuigi, tõsi, ainult 1,7 protsenti kiirem. Kuid ka see kiirusevõiduke võib maailma mastaabis märgatavat summaarset tõhusust anda.
Ettevõte DeepMind on uued algoritmid juba kõigile programmeerijatele vabalt kättesaadavaks teinud, nii et küllap saame peagi neist eneselegi märkamatult kasu me kõik.