Kuum ilm ajab koera purema

Foto: Kaiguin17/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Soojad ja päikeselised päevad on ilusad, kuid neil on ka omad varjuküljed.

Nagu näitab värske teadusuuring, kipuvad koerad sooja ja päikeselise ilmaga päevadel inimesi rohkem hammustama kui muudel päevadel. Koerte agressiivsust kehutab selle uuringu järgi ka kõrgem õhusaaste tase.

Varem tehtud uuringutest on juba välja tulnud, et kuum ilm ja saastunud õhk võivad vallandada agressiivset käitumist ka inimestel, reesusahvidel, hiirtel ja rottidel. Nüüd on siis koeradki samas seltskonnas.

Clas Linnman ja ta kolleegid Harvardi Ülikoolist otsisid üles koerahammustuste kohta kogutud andmed kaheksas suures Ameerika Ühendriikide linnas – Dallases, Houstonis, Baltimore'is, Baton Rouge'is, Chicagos, Louisville'is, Los Angeleses ja New Yorgis.

Andmed pärinesid aastaist 2009 kuni 2018. Selle aja jooksul oli neis kaheksas linnas registreeritud kokku 69 525 koerahammustust, mis teeb keskmiselt umbes kolm hammustust päevas.

Kõrvutades hammustusandmeid ilma- ja õhukvaliteediandmetega jõudsidki teadlased tulemusele, et kõrgem õhutemperatuur tõstis koerahammustuste esinemissagedust nelja protsendi võrra.

Veelgi tugevamalt korreleerus hammustussagedus aga ultraviolettkiirguse intensiivsusega, mis iseloomustab päikesepaistelisust: kõrgem uv-faktor kergitas hammustuste arvu lausa 11 protsendi võrra.

Osooni kõrgenenud sisaldus õhus, tuntud õhusaaste näitaja kasvatas hammustuste hulka kolm protsenti.

Negatiivseks osutus seos sademehulgaga – vihmasema ilmaga kahanes koerte hammustavus umbes ühe protsendi.

Aerosooliosakeste arv õhus, veel üks tähtis saastenäitaja ei tundunud selle uuringu järgi koerte agressiivustaset aga mõjutavat.

Linnman ja kaasautorid tõdevad ajakirjas Scientific Reports, et nad ei analüüsinud uuringus, kuidas võisid tulemusi mõjutada koerte individuaalsed tunnused nagu tõug ja sugu, samuti koera ja ta hammustatud inimese varasem tutvus.

Kuid seos on tuvastatud, ja teadlikud koeraomanikud hoiavad nüüd kuuma ilmaga loodetavasti oma rüblikul veelgi rohkem silma peal.

Ja õige koerailm, nagu ka kõnekäänd osutab, on ikka vihmane ja tuuline.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: