Nutipäikeseprillid tumendavad ainult eriti eredaid valgusallikaid
Ere valgus võib inimesi häirida, mõnesid inimesi koguni eriti. Mõnel inimesel esineb näiteks seisund nimega fotofoobia, eriti tugev valguskartlikkus.
Just eelkõige neid inimesi silmas pidades on Jaapani ja Hiina tehnikateadlased välja töötanud erilised kõrgtehnilised päikeseprillid, mille läbi maailma vaadates tumenevad just need kõige ärritavamalt eredad vaatevälja kohad, tavaheledusega kohtade heledus ja hämarate paikade hämarus jääb aga muutmata.
Nii saab prillikandja kogu ülejäänud visuaalskeenest jätkuvalt täisväärtuslikult osa, kuid jääb ülemäärasest eredusest häirimata.
Selle poolest erinevad uudsed prillid tavalistest päikeseprillidest, mis tumendavad vaatevälja kas täiesti tuima püsivuse või üsna minimaalse interaktiivsusega. Nii on nende kaudu tumedaid alasid raske näha.
Xiaodan Hu Nara Teaduse ja Tehnika Instituudist ja ta kolleegid varustasid prillid väikese kaameraga, mis seirab ümbruskonda ja registreerib selle heledusjaotust.
Prilliklaasideks on läbipaistvad vedelkristallekraanid, mida saab üksikute pikslite kaupa läbipaistmatumaks teha. Neis vaatesuundades, kus kaamera liigse heleduse tuvastab, lähevadki pikslid läbipaistmatumaks, just nii palju, kui parajasti vaja.
Prillide sees olev tehnika on päris kiire ja suudab heleduse muutustele reageerida vaid 20-mikrosekundise viibega.
Prillid on päris kobakad ja päris kallid, üle 800 euro, kuid edasise täiustamise tulemusel on lootust nad šikimaks ja odavamaks teha.
Niisuguseid prille võiks ju kanda needki, kes otseselt fotofoobia all ei kannata, kasvõi autojuhi või jalgratturina.
Hu ja kaasautorid kirjutavad prillidest võrguvaramus arXiv.