Uudne seiresüsteem aitab märgata toidutööstusesse imbuvaid pisipahalasi
Kiiresti muutuv maailm pakub üha suuremaid väljakutseid ka Eesti toidutööstusele. Nii võib üleilmastunud maailmas jõuda siia nii uusi mikroobe kui ka kliimasoojenemine anda eeliseid praegu ohututele bakteritele. Abi võib olla paremast seirest.
"Bakterid paljunevad väga kiiresti, tunni jooksul isegi näiteks kaks korda. Nõnda kohanevad nad kiiresti, kui muutub temperatuur või desoainete koostis. Monitoorimine peab olema praktiliselt igapäevane, kui teha seda kuus korra, võid olla juba hiljaks jäänud," nentis Jaanus Murakas, E-piima juhatuse esimees saates "Tähelepanu! Tegemist on teadusega.". Seejuures võivad hakata probleeme valmistama bakterid, millele pole olnud vajadust varem mõeldagi. Ideaalis peaks olema tööstus valmis aga ka nendeks.
"Kõik toidukäitlejad jälgivad ja ohjeldavad oma tootmiskeskkonnas eelkõige neid mikroobe, mis võivad inimese haigeks teha, näiteks põhjustada toidumürgistust. Mikroobide maailm on aga tunduvalt laiem. urekohaks on muutumas mikroobid, mis ei ole otseselt tervisele kahjulikud, aga toidukeskkonnas ringlevad, mõjutavad toidukvaliteeti, selle kaudu säileaegu ja see põhjustab ressursikadu," nentis Epp Songisepp, ettevõtte BioCC vanemteadur.
Hiljutise projekti raames üritabki ta kolleegidega leida selleks sobivaid analüüsimeetodeid. Kui toidutööstus näeb mingit müstilist toidukvaliteedi muutust, suudaks me kiiresti appi tulla, leida, kes seda põhjustab ja kuidas sellest mikroobist jagu saada," selgitas Songisepp. Selleks kogusid piima, liha, moosi, mahla ja ka pagaritooteid tootvate ettevõtete juurest proove kõigist tootmishoonete osadest, et aru saada, kes seal elavad on ja mida nende vastu ette saab võtta.
Lõppeesmärgina ei loodeta määrata mitte ainult mikroobikoosluste muutusi, vaid saada kätte ka elusad mikroobid. Nendega omakorda saab teha katseid, et näiteks välja selgitada, kuidas tekitavad nad biokilet, ja kuidas kohanevad nad tööstuses kasutatavate deso- ja pesuainetega.
"Projekti tulemusel tekib suur andmebaas, mis kajastab erinevate toidugruppide kvaliteeti mõjutavaid tegureid. Selle baasil saame luua kiirtestide mudelsüsteemi, mis aitabki eri toidugruppides esile kerkivaid probleeme kiiresti diagnoosida, leida tekitaja ja ka anda nõu ettevõtetele, kuidas seda ohjata, vältida, vaos hoida," lisas Songisepp.
Murakas kinnitas, et korralik valve pahalaste üle on toidutootjale kvaliteedimärk, milleta pole mõtet tänapäeval välisturgude poole vaadatagi "Tänapäeva tipptoidutööstus teeb koostööd teadusasutustega. Muidu me kõrge lisandväärtusega turge lihtsalt ei valluta, mingid toidud selleks lihtsalt ei kvalifitseeru," tõdes esimees.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa