Triibulised tuulikud päästaksid linnuelusid

Foto: Nicholas Doherty / Unsplash

Tuuleenergia süsinikujalajälg on väike, aga lindudele on tuulegeneraatorid ohtlikud. Igal aastal hukkub maailmas sadu tuhandeid tiivikulabade ette sattunud linde.

Inglise teadlased pakuvad nüüd välja lahenduse, kuidas merre püstitatud tuulikuid merelindudele paremini märgatavaks teha: värvida nii generaatori labad kui ka mast musta-valge triibuliseks.

Graham Martin Birminghami Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid varasemaid uuringuid lindude nägemismeele kohta ja statistilisi andmeid tuulikute põhjustatud hukkumistest.

Analüüsi tulemuste põhjal töötasid nad välja mõned tuulikute kujundamise põhimõtted, mille tulemusel võiks loota paljude lindude elu päästmist.

Nad kirjutavad ajakirjas Global Ecology and Conservation, et kuna lindude kokkupõrked tiivikulabadega juhtuvad tihtipeale hämarates oludes, oleks mõttekas katta tuulikud mitme üksteisega hästi kontrasteeruva värviga.

Kõige parem kombinatsioon on teadlaste väitel just must ja valge. Näiteks punane ja valge ei eristuks lindude jaoks hämaras enam piisavalt selgelt.

Martini ja ta kaaslaste loodud mustavalgetriibulist tuulikudisaini ei ole veel päris tuulikute peal katsetatud, see on seni vaid ettepanek, kuid teadlased loodavad, et tuulikupüstitajad võtavad selle kaalumisele.

Mõne aasta eest avaldatud uuringus ilmnes, et kui Norra rannikumeres värviti mõnedel tuulikutel vaid üks laba mustaks, jättes teised valgeks, siis põrkas nende tuulikute vastu 70 protsenti vähem linde kui samas lähedal asunud üleni valgete tuulikute vastu.

Tuulikulabade löögist hukkub maailmas küll mitu korda vähem linde kui hoonete akende vastu lennates, kuid et tuulenergia kasutuselevõtt on tõusuteel, on probleem üha suurem ja väärib teadlaste sõnul laialdasemat teadvustamist.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: