Loki pidupäev ehmatas Twitterit himustavat Elon Muski
Hulljulgete ettevõtmiste läbi maailma rikkaimaks inimeseks tõusnud Elon Muski tabas 13. reedel ebakindluse puhang. Paar tundi pärast Twitteri ostukõhklust säutsus Musk siiski, et ostmise kavatsus on endiselt jõus, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Norra müüdi järgi õhtustas Valhallas 12 jumalat. Nurjatuste poolest tuntud jumal Lokit polnud kutsutud. Nüüd teame, et 13. jumal tuli ise kohale, sest tänase päevani peetakse numbrit 13 pahaendeliseks. Kohale tulnud Loki põhjustas õnnetuse, milles Odini pime poeg lasi vibust noole ja tabas surmavalt oma venda. Halvale lisab viletsust, kui 13. satub reedele, mida peaks juhtuma kord aastas, kuid esineb ka kolme paha reedega halbu aastaid.
Kes ei usu taolisesse needusesse, proovigu seletada, miks hulljulgete ettevõtmiste läbi maailma rikkaimaks inimeseks tõusnud Elon Muski tabas eelmisel, 13. reedel ebakindluse puhang. Väidetavat usub selle päevaga seotud halba endesse paarkümmend miljonit ameeriklast. Sellest tulenevalt jätavad paljudpõlatud päeval rohkesti asju tegemata. Mõned ei tõuse sel päeval voodiski, paljud jätavad lendamata, ei sõlmi äritehinguid ega käivita uusi algatusi. USA-s hinnatakse, et majanduse mõõdikutes jääb sel päeval loomata kuni 900 miljoni dollari mahus lisandväärtust.
Elon Musk võib antud statistikut kahekordistada, lisades miljard dollarit. Just nii suur on Twitteri ostust loobumisega seotud trahv. Trahviga ei looda väärtust, pigem vastupidi. Innukalt ja kasvõi jõuga üle finaalijoone keerukaid protsesse lükkama harjunud tegelast tabas reedel üllatav ja draamasugemetega kõhedus. Musk säutsus, et ta pani ostu seisma. Ta vajavat rohkem infot, kui palju on pakutud kaubas õhku, õigemini olematuid kasutajaid.
Jättes kasutatud arvutitest väärismetalli kogujad kõrvale, ei huvita pea kedagi Twitteri arvutipark ega tarkvara. Tõeline väärtus seisneb teenust kasutavates klientides. Juhul kui Muskile müüakse kasutajate pähe üle viie protsendi õhku ehk libakontosid ja spämmiroboteid, siis pole ju kaup väärt nõukoguga toimunud vestlustes ilusamana paistnud firma eest küsitud summat. Vahest on tegelikkus nii halb, et kaubale ei saa isegi odavama hinnaga ja tehingust tuleks loobuda.
Keegi Elon Muski pähe ju ei näe ja piirduti oletustega. Nende vaimu kajastas Muski säutsule järgnenud Twitteri aktsiate väärtuse kiire kümneprotsendiline kukkumine. Pole välistatud, et taolise juhtumi jaoks mõeldakse peagi Elon Muskiga seotud sõna. Tema säutsudel on olnud elektrilöögi sarnane efekt nii käsitletud ettevõtte väärtuse langusele kui ka naljaks loodud krüptovaluuta Dogecoin väärtuse tõusule, et siis mõne aja pärast uue säutsuga anda asjade kulule vastupidine suund.
Midagi sarnast juhtus Tesla väärtusega päeval, kui Musk avalikustas Twitteri ostuplaani. Ei tea millele ja kuidas mõeldi, aga ka Tesla börsiväärtus kukkus. Lühikese ajaga kadus 126 miljardit dollarit.
Musk müüs osa Tesla aktsiaid Twitteri ostmiseks kokku lepitud 44 miljardi dollari kokkusaamiseks. Mitte et tal oleks igapäevaseks eluks rahaga probleeme, aga suurte rahade maailmas jätkub saatuslikul aprillipäeval alanud Tesla väärtuse langus, olles röövinud umbes kolmandiku ka Muski varandusest. Vaevalt, et 13. reede Julia Robertsi episood põgeneva mõrsja filmist oli seotud börsi manipuleerimisega, suunamaks Tesla väärtust tõusuteele. Taolise teo eest pannakse vangi. Lisaks peaks ta vanglast maksma miljardi omal süül rikutud Twitteri ostu kahjuhüvitiseks.
Huvitava idee Muski mõtete lugemiseks käis välja Tesla aktsiaid noteeriv New Yorgi börs NASDAQ. Nimelt avalikustati enne põnevate sündmustega reedet USA ringkonnakohtuniku kohtueelne otsus Muski kurikuulsast 2018. aasta säutsust, milles ta vihjas võimalusele viia Tesla aktsiad börsilt erakätesse. Kaasus sarnaneb käimasolevale Twitteri ostmisele.
Ainsa vahena piirdus jutt toona sõnadega. Kohtuniku arvates eksitavate ja hoolimatute sõnadega. Tegemist ei ole lõpliku hinnanguga, aga otsus annab indu Muski börsimanipuleerimises süüdistavatele investoritele.
Sellega kuulsa mehe probleemid ei piirdunud. Paar nädalat varem lükkas kohus tagasi tema soovi, et tühistataks samast 2018. aasta juhtumist talle rakendatud piirang saada igale Teslaga seotud säutsule enne avalikustamist juristide nõusolek. Sestap mängis NASDAQ-i börsiportaal teemat avanud artiklis ideega, kas Twitteri omanikuna peab Musk ise end sellest keskkonnast välja heitma.
Taoline asjade seis rööviks kindlasti Twitteri omamise isu. Börs ei pea idee realiseerumist tõenäoliseks, aga kasutab seda võimalusena osutamaks, kui palju tüli võib üks nelja aasta tagune säuts põhjustada.
Oli see siis keskpäevane uni Skandinaavia mütoloogiast pärit surmavaid pahandusi külvava Loki või Trooja sõda provotseerinud kreeklaste pahanduste jumal Erisega või midagi muud. Igatahes läks see mööda. Paar tundi pärast Twitteri ostukõhklust säutsus Musk, et ostmise kavatsus on endiselt jõus. Mõistmata, mida kõik see võis ja võib veel tähendada, saab juhtunud kanda 13. reedel voodist väljumise eest hoiatavate näidete nimistusse.
Järgmine kord on 13. reede saabuva aasta jaanuaris ning oktoobris.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"