Tuulepargid võivad üksteiselt tuult näpata

Foto: Rene Kundla/ERR

Tuuleenergias nähakse ühte võimalikku leevendust maailma muredele. Kuid omajagu muret tekitab ka tuuleenergia tootmine ise, sealhulgas, tuleb välja, võib tuulenergia tootmine kahjustada tuulenergia tootmist ennast.

Saksa teadlased väidavad, et kui meretuulepargist allatuult asub teine meretuulepark, siis võib esimene park kahandada teise parki jõudva tuuleenergia hulka.

Tänapäeval toodavad Saksamaale kuuluvad meretuulepargid Põhja- ja Läänemeres kokku umbes 8000 megavatt-tundi elektrit ehk umbes sama palju kui kaheksa tuumajaama. Kuid merepind on piiratud ja parke tuleb mõnikord ehitada üksteise lähedale.

Naveed Akhtar ja ta kolleegid Geesthachtis asuvast Hereoni Helmholtzi Keskusest kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et tuulepargi mõju ulatub tihtilugu 35–40 kilomeetri kaugusele, mõnesuguste ilmaolude korral aga koguni saja kilomeetri kaugusele.

Naabertuulepargi tootlus võib seetõttu langeda 20–25 protsenti, ja sellel on juba tuntavad majanduslikud tagajärjed.

Mõju on kõige märgatavam stabiilsete tuuleoludega aegadel, nagu tuleb sageli ette näiteks märtsis ja aprillis, tormisematel aegadel, näiteks novembris ja detsembris, kui õhumassid liiguvad korrapäratumalt, on mõju suhteliselt väike.

Akhtar ja kolleegid toonitavad, et tulevikus tuleks tuuleparkide rajamisel seda nähtust kindlasti arvestada. Nad mudeldasid ka tuuleparkide vastastikust mõju juhul, kui parke juurde rajatakse.

Edaspidi kavatsevad teadlased uurida, kas ja kuidas mõjutab tuuleenergia kahanemine tuulepargist allatuult mereelustikku. On teada, et tuule tugevusest võivad sõltuda merevee soojus ja soolasus ning hapniku- ja toitainetesisaldus.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: