Taevast saab näha Saturni ja Jupiteri kohtumist

Foto: AFP/SCANPIX

Esmaspäevase, aasta lühima päeva õhtul on meie taevas nähtus, mida pole juhtunud peaaegu 800 aastat. Maalt vaadatuna saavad Päikesesüsteemi kaks suuremat planeeti Jupiter ja Saturn justkui kokku, moodustades mõneks ajaks heleda tähesarnase objekti, mida nimetatakse ka jõulutäheks.

Saturn ja Jupiter asuvad teineteisest viis korda kaugemal, kui Maa Päikesest. Siiski võisid need kaks planeeti esmaspäeval Maalt vaadates paista juskui üks väga hele täht, jäädes enamvähem ühele joonele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Et Jupiter ja Saturn tiirlevad väga eri kiirustel ja eri tasanditel, juhtub selline vaade suhteliselt harva. Legendi järgi võis just sellest samast nähtusest olla inspireeritud ka piiblist tuntud lugu Petlemma tähest, mis juhatas kolm tarka Jeesuse sünnipaika.

Tartu observatooriumi astrofüüsik Laurits Leedjärv ütles, et niisugust pilti näeb keskeltläbi umbes korra 400 aasta tagant ja euroopas oli see võimalus viimati 800 aastat tagasi, aastal 1226. "Teistpidi astronoomilise sündmusena seal midagi hirmus-erilist ei ole, see on planeetide loomulik liikumistee ja on paratamatu et nad aeg-ajalt niimoodi teineteise lähedale satuvad," rääkis Leedjärv.

Saturn ja Jupiter on üksteisele juba alates suvest üha lähenenud. Suurima lähenemise ehk n-ö jõulutähe nägemiseks oleks esmaspäeval vahetult peale päikeseloojangut pidanud vaatama madalale lõunataevasse. Paraku ei olnud ilmataat täna siiski astronoomide poolel.

"Kui nüüd peaks lähemal ajal veel mõni selge õhtu tulema, siis tasub ikkagi sinna edelasuunda vaadata, nad on ikkagi veel küllaltki lähedal. aga muidugi hakkavad ka järjest varem looja minema, nii et selle aastaga saab ka see hea vaatamise aeg otsa. Aga hea uudis on see, et samasugune lähenemine tuleb juba 60 aasta pärast. Pidage meelest, 15 märts 2080, siis saab jälle vaadata niisugust asja," lausus Leedjärv.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: