Lugeja küsib: mida tähendavad hakkide häälitsused?

Kuna nutikuselt on hakid lindude seas silmapaistvad, siis ei ole imestada, et vangistuses treenides on nad võimelised jäljendama fraase inimkõnest.
Kuna nutikuselt on hakid lindude seas silmapaistvad, siis ei ole imestada, et vangistuses treenides on nad võimelised jäljendama fraase inimkõnest. Autor/allikas: Wildlife Terry/Flickr (CC0 1.0)

Õhtuti Tartus ringi kõndides kuuleb tihti taevas tiirutavate hakiparvede häälekoori. Mida hakid üheskoos ja üksi oma häälitsustega väljendavad, selgitab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi.

Hakid pole just teab mis laululinnud ja nende häälitsused on pigem lihtsakoelised või nii meile näib. Kuid et hakid on väga sotsiaalsed linnud, siis ilmselt ei suuda me aduda, kui palju erinevat teavet võib nende häälitsustes peituda. Kuna nutikuselt on hakid lindude seas silmapaistvad, siis ei ole imestada, et vangistuses treenides on nad võimelised jäljendama fraase inimkõnest.  

Üldjoontes jagunevad lindude häälitsed erinevateks kutse- ja hoiatushäälitsusteks, lisaks on poegadel mangumishäälitsused.

Hakkide häälitsuste täpset sisu me ei tea, teame enam-vähem, mis oludes milliseid häälitsusi kasutatakse.

Kõige tuntum hakkide häälitus on ilmselt see, mida võib kuulda õhtuti koonduvates hakiparvedes. Puu otsas istudes või taeva all tiireldes võib kuulda samaaegselt hääitsevate lindude kakofoonilist koori, mille põhiliseks häälitsuseks on erinevates variatsioonides "kjakk", "kiakk" või siis nimele kohaselt "hakk". Kõik need on tavapärased kutsehüüud, mida võib tõlgendada tavapärase infovahetusena, tervitusena, hüüdena "mis sa teed?" või "kus sa oled, ma olen siin". Üht linnuvaatleja Uku Paali salvestatud helinäidet võib kuulata siit.

Kutsehüüule sarnane, kuid siiski märksa mahedam, on lähikondsete või paariliste hüüd, mida kasutatakse väiksemas seltskonnas või siis ainult partneriga kudrutades. Selle sisu võib ainult aimata, kuid ju see on igapäevane argijutt või partnerile komplimentide tegemine. Näide lähikondsete hüüust on siin.

Noorlindudele on iseloomulik mangumishäälitsus, mis on üsna sarnane vanalindude kutsehüüule, kuid veidi kähedam. Selle peamine sõnum on vanemat veenda, et kõik leitav toit on vaja just nimelt häälitseva poja kurku toppida. Veidi liialdades võiks seda ka tõlkida: "Anna mulle kiiresti ja palju süüa, muidu suren ära!". Üks helinäide sellest on siin.   

Nagu igal linnul, on ka hakkidel hoiatushäälitsus(ed), milleks on reeglina madal kärisev "garr" või "gaarr". Neid kasutatakse oludes, kui toimumas on midagi kahtlast - näiteks on märgatud läheduses luusivat ohtu, kanakulli või kassi. Näide hoiatushäälitsusest on siin.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: