Lugeja küsib: kas kurgutablettide imemine vähendab koroonaviiruse levikut?

Ravimid
Ravimid Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Seekord huvitas Novaatori lugejat, kas pisikutevastaste kurgutablettide (näiteks Decatyleni) imemine võiks vähendada koroonaviiruse levikut. Kui neid tablette kasutab viirusekandja, siis kas ta võiks ehk teoreetiliselt veidi vähem viirust levitada? Küsimusele vastab Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona.

On olemas uuringuid ja katsetusi, kus on hinnatud erinevaid toimeaineid sisaldavate suuloputusvedelike ja ninaspreide mõju uuele koroonaviirusele ehk SARS-CoV-2 viirusele. Katseklaasis võivad nad päris hästi viirust pärssida, kuid see ei tähenda tingimata, et neil oleks kasulik toime inimestele.  

Inimese limaskesta rakkudes olevale viirusele on palju keerulisem tõhusalt ja inimese jaoks ohutult toimet avaldada. Näiteks vesinikperoksiidi lahusega suu loputamisel ei ole leitud mingit viirusnakkust vähendavat mõju. Mõned teised toimeained on andnud mõnevõrra positiivsemaid tulemusi, kuid lõplikke järeldusi on veel vara teha.

Konkreetselt imemistablettide mõju kohta käivad uuringuid ma seni näinud ei ole. Samas kuna imemistableti mõju on rohkem suu eesmises osas, siis arvan, et kui üldse, siis suuloputusveed ja kurgu kuristamiseks mõeldud lahused võiksid olla tõhusamad kui imemistabletid.

Uuringud tõhusamate viiruse leviku tõkestamise viiside osas käivad. Tulevikus võib näiteks kehtida soovitus enne hambaarsti juurde minekut mõne lahusega suud loputada või kurku kuristada.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: