Öösel võib palja silmaga näha Maast mööduvat komeeti

Foto: Marko Palm

Ööl vastu neljapäeva on võimalik kõige paremini palja silmaga näha Maast mööduvat komeeti Neowise, mil komeedi sabatäht on Maale lähedal ja ere. Kindlasti ei tasuks ootama jääda, millal taas sama komeeti näha saab, sest uuesti võib see juhtuda alles kuue tuhande aasta pärast.

Komeet C2020 F3 ehk Neowise sai oma nime teleskoobi järgi, mis taevakeha märtsi lõpus avastas. Teavakeha on nüüd jõudnud Maale kõige lähedamale, 103 miljoni kilomeetri kaugusele ja on öötaevas palja silmaga nähtav. Põhja poolkeral on tegu harva nähtusega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie inimeste jaoks on nüüd väga hea, siukene taevamärk on Suure Vankri tähtkuju. Ja see komeet nüüd liigub selle juuli järgi jäänud päevade jooksul Suure Vankri alt läbi. Nii et vaadata oleks mõistlik siis, kui on kõige pimedam, see on umbes kella ühe paiku öösel, sest meil tõesti põhjataevas on hele praegu ja selle komeedi nägemine heleda taevas on väga raske, seda enam, et komeet muutub järjest nõrgemaks tegelikult," rääkis Tartu Ülikooli tähefüüsika osakonna teadur Tõnis Eenmäe.

Tõrva astronoomiaklubi käib koos taevakehi vaatlemas, kui ööd on pilvitud ja päevatöö lubab. Nende jaoks on hele komeet põhja poolkeral eriline sündmus.

Kui arvata, et komeeti märkab lihtsalt pilgu taevasse pöörates nagu lõunapoolsetel laiuskraadidel, siis nii kerge see ei ole. Tõrva astronoomiaklubi asutaja Taavi Niittee soovitab kõigepealt kasutada abivahendeid.

Niittee rääkis, et tegemist on heledama komeediga viimase 23 aasta jooksul, viimane selline oli 1997. aastal komeet Hale-Bopp.

"Ma mäletan ka seda, kuidas ma seda 10-aastaselt nägin esimest korda, et see jättis sellise kustumatu mulje, et nüüd uuesti näha 23 aastat hiljem, see on ikka päris huvitav tunne. Aga selle nähtavusega on niimoodi, et soovitame ikkagi kõigepealt kasutada binoklit või kui on olemas teleskoop ja siis kui selle binoklis või teleskoobis ära näeb, siis saab juba palja silmaga seda hulka lihtsamini näha."

Hinnatakse, et C2020 F3 saab palja silmaga näha veel nädala lõpuni. Pärast seda tuleb aga oodata aastani 8786, sest komeedil kulub oma orbiidi ümber tiiru tegemiseks üle kuue tuhande aasta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: